таг: ел салвадор

Како Ел Салвадор стана безбеден колку Данска?

Не стана, ама има фора зошто американското министерство за надворешни работи тврди дека е тоа така. Повеќе

Ај бе битно да се истрчаме

Кошаркарскиот натпревар на денот ни доаѓа од Чиле, каде едни душички од Ел Салвадор имаа нерамноправна (според сликата) кошаркарска пресметка со врснички од Америка. Некој мами тука со годините, како е можно до волку да се разлика? Повеќе

Специјалниот американски пратеник за Венецуела и неговата историја на уништување низ Латинска Америка

Се вика Елиот Абрамс, на позицијата беше именуван минатата недела, а во резиме има повеќе од 30 години разорување низ Јужна Америка, и ова некако не им се допаѓа на новите американски конгресмени. Повеќе

Фотографот кој случајно стана дел од прославата на Хрватите

Во вториот екстра тајм од полуфиналето на Светското, Марио Манџукиќ постигна прекрасен гол а толпата хрватски играчи во еуфоричната прослава се израдува и со еден турнат фотограф кој лежеше на земја и славеше со нив. Повеќе

Војната меѓу Салвадор и Хондурас која почнала поради фудбалски меч

Фудбалска војна. Знаеме дека овој термин се појавува на денот на дербито меѓу Ривер и Бока, Фенербахче и Галатасарај или кога навивачите на Селтик одат во другиот крај на Глазгов. Но... Повеќе

Што мака ги тера да гризат на корнер

На дуелот од реномираниот Голд Куп меѓу Сад и Ел Салвадор, стоперот на Салвадорците Хенри Ромеро прво го гризна центарфорот Жози Алтидор а потоа и си играше со неговите гради. Фатен е од камерите и ќе му следува суспензија. Повеќе

Канада не е фудбалска велесила, но...

На КОНКАКАФ Голд Купот, Канада играше 0-0 против Ел Салвадор, а најголем кривец што мрежите не се тресеа е Канаѓанецот Кајл Ларин кој во првото полувреме излезе сам пред голманот на Салвадор, го помина и се посрамоти. Повеќе

14 фудбалери се простија од фудбалот поради местенки

Фудбалската федерација на Ел Салвадор доживотно суспендираше 14 репрезентативци поради учество во наместени натпревари. Повеќе

На "печалба"