таг: џенаро гатузо

Како Каладзе го реметел Гатузо за роденденот

Нема крај на анегдоти од кујната на Милан, ама од оној носталгичниот со легендите предводени од Анчелоти. Токму Карло има една за раскажување за роденденот на Рино кој денеска полни 41 година. Повеќе

Премиере ај глејте си политиката и не се мешајте во измените на Милан

Колку е забавно да се следи италијанскиот фудбал, тема на разговор за која во полемика влегоа тренерот на Милан и заменикот премиер. Со тоа што таму не им цвикаат на политичарите, особено не Гатузо кој мртов ладен се чудеше со што се занимава човекот кој треба да се грижи многу посериозни работи. Повеќе

Анегдотата кога Гаскоњ го дотерал Гатузо од глава до петици

Кога Џенаро Гатузо треба да раскаже случка од минатото, ако зборува треба да се претвориме во уши, ако ја пишува тогаш во очи. Нема шанси да не е интересна. Повеќе

Гатузо му се сипа опасно на новинар на Скај

Џенаро Гатузо е тешко да се каже дали беше позаебан лик како играч или сега како тренер. Новинар на Скај Спорт само што почна да му поставува прашање, овој го прекина ама со доста сериозен израз на лицето, ладен како шприцер. Повеќе

Пирло се направи статива во диско

Откако собра цела плејада на славни фаци од Серија А, Пирло после прошталниот натпревар со истата банда продолжи во една позната дискотека во Милано каде ја славеа и титулата од Мундијалот во Германија. Ајде да ги видиме во овој спорт колку се мајстори. Повеќе

Гатузо во улогата мој, мој преку мој

Со пет победи по ред во Серија А, Џенаро Гатузо го освежи Милан и го приближи до местото кое води во Лига на шампиони. Од управата најавија дека ќе му го продолжат договорот, а на пресот пред мега-дербито со Јувентус, новинарите по којзнае кој пат го закачаа за договорот па му пукна филм. Повеќе

Ефектот Гатузо

Откако Џенаро Гатузо стана тренер на Милан со несвојствена плата од 10.000 евра месечно, само Јувентус и Наполи освоија повеќе бодови од него во Серија А. Новиот спој на играчи со кои Монтела не успеа да ги спои коцките и се мачеше на средина на табела, Рино го избутка до финале во Куп, а во игра е и за место во ЛШ каде заостанува -5 бода зад четвртата позиција. Што е најважно, човекот со својот темперамент внесе некоја енергија и победнички менталитет. Повеќе

Гатузо ќе го тепаше помошникот поради невнимание

Милан на мускули, едвај го победи Киево со 3:2 и се приближи до зоната која води во Лигата на шампионите. Мечот беше толку неизвесен во финишот што Гатузо не видел колку судијата продолжил, а за малерот да биде поголем, не видел ни тим-менаџерот Андреа Ромео задолжен за комуникации со четвртиот судија. Повеќе

Кладбата на Гатузо со полжавот за кој добил 15.000 евра

Џенаро Гатузо е вечна инспирација за новинарите кои секогаш можат да изнудат некои нови одговори и анегдоти кои ги кажува на свој посебен начин. Интервјуто е направено пред да стане тренер на Милан и сигурно открива работи кои не сте ги знаеле за него. Повеќе