таг: динамо загреб

Жестока пресметка меѓу навивачи на Динамо Загреб и Аталанта

Што поради близината, што поради одличните настапи на нивниот Динамо, околу 5.000 навивачи на хрватскиот шампион отпатуваа за Милано каде вечерва играат против Аталанта. Тимот од Бергамо во Лига на шампиони игра на „Сан Сиро“, место каде вечерва се судрија хулигански групи. Повеќе

Ја видовте ли магичната акција на Динамо Загреб?

Динамо З. ја има можеби најдобрата сезона во последните 30-40 години. „Модрите“ играат неверојатно убав фудбал за око, во Европа шамараат далеку побогати клубови од себе, а во првенството што да се каже освен дека со 0-5 ја прегазија Ријека на гости, нивниот најголем конкурент ако може да се каже конкурент. Динамо имаше 0-4 после 26 минути игра, а голот на Словенецот Петар Стојановиќ дојде после акција Барселона. Повеќе

Пред пола година играл во Кореа, а сега постигна хет-трик за Динамо во Лига на шампиони

Главна сензација на отворањето на ЛШ беше дебаклот на Аталанта во Загреб. Скоро сите очекуваа тимот од Бергамо со триумф да дебитира во елитното друштво, ама така не мислеше и Мислав Оршиќ. Повеќе

Прослава на денот со пожарникар

Динамо Загреб го направи најголемото чудо во Лига на шампиони, откако со 4:0 ја декласираше Аталанта. Еден од головите фудбалерите го прославија со пожарникар кој стоеше зад голот, под трибината на „Бед Блу Бојс“. Повеќе

Ваков удар никој не му фатил на Запата до сега

Динамо Загреб го потопи дебитантот Аталанта во ЛШ со 4:0. Голманот на домаќините Доминик Ливаковиќ го има потегот на мечот и една од најјаките одбрани во првото коло. Страшен рефлекс против голгетериште кое лани даде повеќе голови од Роналдо и Пјонтек во Серија А. Повеќе

Ете зошто малиот од Динамо вреди богатство

Хрватскиот шампион летово одби неколку сериозни понуди од по 20-ина милиони евра за младиот Шпанец Дани Олмо кој игра како крилен напаѓач. Малиот во моментов е еден од најдобриот европски играчи, а тоа го докажа и синоќа во историскиот триумф на Динамо кој долго ќе се памети. Повеќе

После повеќе од 3 години, Хајдук го совлада Динамо Загреб

Со голот на Либанецот Басел Жради, сплитските „били“ го победија неприкосновениот шампион и славеа прв триумф над Динамо после повеќе од три години (5 порази и 1 реми). Македонскиот репрезентативец Аријан Адеми играше до 52' минута кога Хајровиќ влезе место него, а Адеми поради протести на клупата за резерви во 76' минута доби црвен картон. Претходно исклучени од игра беа стрелецот на голот Жради и Дилавер кај Динамо. Повеќе

Коментаторот на Арена за Адеми: Ве молам станете да му се поклониме на овој човек

На македонскиот репрезентативец му беа потребни само 15 минути да го отвори резултатот на гостувањето против Ференцварош во квалификациите за ЛШ. Знаеме дека е играч од среден ред, ама кога ќе влезе во шеснаесетник се однесува како Луис Суарез. Повеќе

Кога Скопјани живееа по улици и шатори ама дојдоа на Градски за Вардар

На 56 годишнината од катастрофалниот земјотрес кој го погоди Скопје, ќе се потсетиме на најтешкиот и најтажниот фудбалски натпревар на кој повеќе се слушало плачење отколку навивање. Повеќе