таг: даблин

Фудбалер од Чемпионшип добил 1 милион евра на лото

За ирскиот репрезентативец важи маалската ’Па како ќе добиеш ако не играш’. Додуше не играл ни тој, туку чичко му уплатил па му го дал тикетот како подарок. Повеќе

Конор Мекгрегор се спречкал со мафија, животот во опасност?

Во обид да заштити некој другар криминалец, Конор претепал неколку лица кои се повзруваат со најголемиот ирски нарко-картел Кинахан чијшто основач живее во Дубаи. Наводно за неговата глава кланот нудел 900.000 фунти. Повеќе

Драга ЕУ: Европа е повеќе од само Париз и Амстердам

Како што доаѓа време за разделување од Британија, така ЕУ полека почнува да ги прави првите логистички потези па периодов седиштата на две ЕУ агенции се преселени од Лондон во Париз и Амстердам. Проблемот на колумнистот на Блумберг е што и при овој избор ЕУ се однесува како истокот од Унијата да не постои. Повеќе

Поранешен фудбалер на Манчестер Јунатед стана свештеник

Сме слушнале за фудбалери кои по крајот на кариерата станале бизнисмени, келнери или мајстори, но досега немало случај на познат играч кој решил да стане свештеник. Повеќе

Дали ние ја користиме технологијата, или таа нас?

Зборот „корисник“ во контекст на мобилни, компјутери или апликации дава лажно чувство дека тука оној кој е главен сме ние, корисниците на технолошкиот напредок кој ги овозможил истите. А дали е можно обратното, дека технологијата нè користи нас како услов за нејзиното постоење? Сè до моментот кога веќе нема да ѝ бидеме потребни, кога ќе нè шутне како потрошена батерија. Повеќе

Како Конор Мекгрегор со крв ги заработил првите пари

За лудиот Ирец се знае речиси сè. Колку борби, колку освоени појаси, колку титули. Но малкумина знаат како ја искористил лудата храброст да се тепа за пари во паб со цел да заработи за карта на концерт. Повеќе

Ирскиот Дандалк кој ги нервира обложувачите

Буџетот на рускиот Зенит е 165 милиони, а на ирскиот Дандалк 1 милион, но тоа не му сметаше на анонимниот клуб од Ирска да се пласира во Лигата на Европа, да му пркоси на Зенит и таму веќе после три кола да освои четири бода со домашни играчи. Повеќе

Сеќавање на Ирецот кој ја спаси Барселона

Иако беше заборавен неколку децении по смртта, по серијата текстови и документарци, се враќа сеќавањето на Патрик О'Конел, човекот што ја сочува Барселона од режимот на Франко, а на Бетис му ја донесе првата и единствена титула. Повеќе