таг: Црна Гора

Него дали видовте што и се случи на Данска во Подгорица?

Македонија синоќа му удри шамар на Исланд кој 13 години нема загубено дома, но сепак сензацијата број 1 во третото квалификациско коло за ЕП 2020 ја направија Црногорците кои се дрзнаа да го совладаат светскиот првак. Повеќе

Бошњаците бараат забрана на Његош... во Црна Гора

Повеќе бошњачки организации бараат од министерството за образование и култура на Црна Гора да ги забранат и тргнат од училишната програма „Горски венец“ на Петар Петровиќ Његош и „Пешчаник“ на Данило Киш. Повеќе

Ти му викаш оди лево, тој не знае кај е

На еден од некогашните тренинг семинари за млади талентирани кошаркари во Црна Гора, легендарниот Дуле Вујошевиќ се обидува на едно дете да му објасни да оди во лево. Повеќе

Транспарент на денот

Во квалификациската група Е, Полска ја совлада Црна Гора со 4:2. Црногорците имаа храброст да одат на гостување каде ако не седиш мадро, сигурно ќе носиш модро, а шегите одат до таму што се вели дека спиеле надвор од Полска и потоа со полициска придружба заминале на стадион. Повеќе

Црногорско министерство за здравство и 9GAG

Како што уште од времето знаеме дека секоја болница која држи до себе треба да биде накитена со постери со едукативни медицински совети, така и Домот на здравје во Подгорица меѓу другото има постер со над 20 илустрации за грижа за бебиња. Злонамерници ќе забележат дека постерот изгледа како да е од 9GAG, ама тоа не значи дека е погрешен. Повеќе

Најскапата цигара на Европското

Селекторот на Црна Гора, Богдан Тањевиќ направи голема штета на својот кошаркарски сојуз откако ФИБА од делегатите дознала што правел во соблекувалната. Повеќе

Пожарите низ Јужна Европа
Отвораме против Словенците, со светскиот првак на крај

Со внимание ја следевме синоќешната ждрепка за Европското првенство кое следната година ќе се игра во Хрватска. Се знае и распоредот кога ќе ги бодриме нашите ракометари. Повеќе

Британец тргнал да зема интервју од балкански навивачи

Пред мечот Црна Гора - Полска (1:2) од квалификациите за СП 2018, еден британски новинар сакал да слушне збор-два од црногорските навивачи. А слушаше нешто друго. Повеќе