таг: чемпионшип

Дриблинг на колото

Јаник Боласи од Астон Вила на мечот против Лидс Јунајтед го имаше дриблингот на колото, а можеби и на цела полусезона во европскиот фудбал. Повеќе

Фудбалска цензура во Англија

За време на мечот Дерби - Нотингем Форест од англискиот Чемпионшип, навивачите на двата тима, во еден глас пееа Sky TV is fucking shit. Во еден момент режисерот на преносот го сече скандирањето. Револтот е што телевизијата Скај си ги шалта термините на натпреварите како им одговара поради поголема гледаност. Повеќе

Голманска грешка на годината 2018

Во Чемпионшип сезонава е весело: Лампард го тренира Дерби и добро му оди (го елиминираше Манчестер Јунајтед од Купот), Лидс на нашиот Алиоски предводен од Карлос Бјелса дава многу голови и има најава за фантастичен втор дел од сезоната. Повеќе

Свонси Сити или велшкиот Наполи

По 12 одиграни кола Свонси има 4 победи, 5 нерешени и 3 порази и со 17 освоени бода е на 11. место во Чемпионшип. На претходниот меч против Ипсвич одиграа акција слична на оние фуриозни напади на Наполи. Повеќе

Одличниот Лампард и отворената шака на малиот од Ливерпул среде „Олд Трафорд“

Еден од најдобрите фудбалери синоќа на легендарниот стадион на Манчестер беше младиот Хари Вилсон кој е позајмен играч од Ливерпул и кој не пропушти прилика да ги изнервира навивачите на Јунајтед. Повеќе

Играч на Стоук добил три бебиња од различни жени за 6 недели

Минатата сезона Стоук Сити испадна од англиската Премиер лига во пеколниот Чемпионшип каде уште не може да ја најде својата игра. Еден од кривците за катастрофалниот учинок во последните неколку месеци е и шпицот Саидо Берахино. Повеќе

Нов гол на Алиоски, Лидс игра фантастично

Езџан Алиоски игра во животна форма под водство на Марсело Биелса. Откако постигна ефектен гол минатото коло, Алиоски денес одново беше прецизен и му донесе на Лидс водство од 0-2 на гостувањето кај Норич. Повеќе

Игра Лидс како Барса

Три кола, три победи, девет бода. Почетокот на сезоната на Лидс Јунајтед под воство на Марсело Биелса е неверојатен. Дадоа девет гола а примија само два. Ветеранот го препороди клубот за кој игра нашиот Езџан Алиоски. Повеќе

Сторија за англискиот голман кој ги избави од проклетството пенали

Пред една година никој не знаел ништо за голманот Џордан Пикфорд кој се ашкал по позајмици во нисколигашите, потоа бранеше во испаднатиот Сандерленд а денес важи за најдобар англиски голман. Повеќе