таг: бразил

Бразилскиот гол кој никогаш не старее

Во финалето на Светското 1970-та во Мексико Сити, на стадионот „Ацтека“ пред 107.000 гледачи, Бразил со 4-1 ја згромува Италија. Резултатот го отвора Пеле, а го затвора Карлос Алберто после една типична самба акција. Повеќе

Ричарлисон ѝ го посвети голот на баба му, ама заборави како се вика

Напаѓачот на Евертон важи за еден од подобрите бразилски фудбалери на денешницата. Поседува страшна техника, експлозивност, одличен дриблинг. На Копа Америка го пропушти четвртфиналето против Парагвај поради заушки, но брзо се врати во составот. Повеќе

Легендарната мундијалска седмица која не се заборава

Поминаа точно пет години од мечот кој како вчера да се играше. Домаќинот Бразил силен и наострен тргна по титула на СП 2014, ама во полуфинале за противник ја имаше немилосрдната Германија. Останотото е историја. Устрави само ова. Резултатот во 29-та минута го паметите? 5:0. Повеќе

Фото на денот

Додека Бразилците го славеа 11-от трофеј од последната шампионска титула на Аргентина во 1993-та година, јавноста повеќе ја интересираше отворениот говор на Меси кој распали дека КОНМЕБОЛ е чисто мито и корупција и дека се правело се Бразил како домаќин да ја освои Копа. Кариоките му одговорија. Повеќе

Ова што го прави Дани Алвеш на 36 години не е нормално

Ветеранот игра втора младост. Со капитенска лента околу раката го предводи Бразил чија химна синоќа со Аргентина ја пееше на цел глас да се наежи човек. А со топка во 19’ минута направи дар-мар меѓу гаучосите и со поглед во друга страна го проигра Фирмино кој асистираше до Габриел Џесус. Повеќе

Фирмино постигна еден од посмешните голови летово

Бразилците со 0-5 го прегазија Перу во меч од Копа Америка на која Селесао е домаќин. Вториот гол за Кариоките го даде Роберто Фирмино после смешна ситуација. Повеќе

На Копа Америка промаја, стадионите полу-празни

Стартот на Купот на Јужна Америка, најстариот турнир за репрезентации на светот, понуди добар фудбал но и жална, мизерна атмосфера на трибините во Бразил каде фудбалот се слави како карневал. Зошто слабо народ на стадионите? Повеќе

Одговор на прашањето што бараат Катар и Јапонија на Копа Америка

Во тек е најстариот турнир за репрезентации на свет - Копа Америка 2019, издание кое летово се игра во Бразил и каде дојдоа две селекции кои како да бодат очи кога ќе се спомене Јужна Америка а тие не се од таму. Повеќе

Водич во најголемиот фудбалски турнир летово - Копа Америка 2019

Ако планиравте да одморите од фудбал после финалето на Лига на шампиони, сте се зафркнале. Во петок према сабота почнува Копа Америка - турнирот за најдобрите селекции од Јужна Америка каде се живее за фудбал. Повеќе