таг: бразил

Интервју со поранешниот бразилски претседател Лула во затвор
Почетоците на Умбро, фирмата со која Англија и Бразил станаа Светски шампиони

По сториите за основањето на најк, адидас и пума, на ред е приказната за почетоците на култната фирма која шиеше и уште шие опрема за многу познати репрезентации и светски екипи. Повеќе

Ја паметите ли пријателската меѓу Бразил и Барселона?

Ако мислите дека вакво нешто било можно само на ФИФА или ПЕС, тогаш не сте гледале доволно фудбал, туку само сте го потеле џоистикот. Пазете Бразил против Барселона, дуел на две јаки и култни имиња во едни многу убави фудбалски времиња. Повеќе

Коментаториште!

Купот на Јужна Америка за играчи до 20 години се игра во Чиле. На мечот меѓу Венецуела и Бразил (2-0), при водство на првиве од 1-0, 18-годишниот Хан Хуртадо тргнал во брза контра по една украдена топка. Коментаторот на аргентинската телевизија TyC Sports имитираше звуци од формула. Повеќе

Теоријата дека Роналдињо би бил уште погенијален ако го решел проблемот со забите

Стоматолози и експерти на темата тврдат дека Бразилецот имал потешкотии со дишењето поради што не можел да пружи максимум од својата издржливост на теренот. Тој одбивал операција затоа што таа ќе го одвоела од фудбалот на подолго време. Повеќе

Од каде потекнува уникатниот гест на Роналдињо со рацете

Од Хаваи, преку Калифорнија до Кина, на различни места и култури оваа гестикулација означува различни нешта кои ги обединува гест на добра волја. Повеќе

Конфликтниот Бразилец кој ги забавува навивачите на Вест Хем

Покрај борбата со носталгија, апатија и самотија, Фелипе Андерсон како капак на сè доживеал и трагедија која што ја направил татко му во 2015-та година кога бил виновен за смртта на две лица во Бразил. Повеќе

Гугутката од Бразил

Роден е во 1997-ма, има 21 година а веќе важи за еден од подобрите фудбалери како во Премиер лигата, така и во репрезентацијата на 5-кратниот светски шампион Бразил. Повеќе

Во чест на човекот кој го смисли легендарниот жолт дрес на Бразил

Целиот свој живот го поминал на 200 метри од границата со Уругвај, земја која што многу ја засакал. Од рана возраст цртал многу убаво па случајно решил да се пријави на конкурсот за нов дрес на фудбалската репрезентација на Бразил. Повеќе