таг: бари

Рогачката на прва од центар до Ѓорче

Се вика Алесио Сабионе, игра во одбрана за Бари и не дава топката да мине половина. Плус он има посебна способност за расчистување опасност која изгледа вака. Повеќе

Навивачот на Бари кој падна од трибина е тешко повреден

Некогашниот прволигаш Бари во моментов игра во четвртата италијанска лига Серија Д. На гостувањето против Локри синоќа славеа 0-3, а прославата на првиот гол кој го постигна капитенот Ди Чезаре заврши лошо по еден гостински навивач кој тешко повредил неколку пршлени. Повеќе

За Де Лаурентис стадионот на Наполи е крш како полски нужник, му се сели во Бари

Во пресрет на стартот на Лига на шампиони, претседателот на Наполи Аурелио Де Лаурентис признал дека ама воопшто не му се допаѓа состојбата на стадионот „Сан Паоло“. Повеќе

Тажната судбина на Бари и нивниот стадион кој остана без вода поради неплатени сметки

Додека Јувентус успеа да издвои 30 милиони годишно или 600.000 неделно за Кристијано Роналдо, на стадионот на Бари кој во плеј-оф меч за прва лига собра 50.000 публика, му ја исклучија водата поради долг од 6.000 евра. Истиот стадион на кој Дарко Панчев го шутираше најважниот пенал во кариерата. Повеќе

Како тргнала работава, Мурињо и Конте ќе се степаат наскоро

Гвардиола практично ја освои титулата во Премиер пред Нова година, па останатите тренери се занимаваат со други работи. Клоп гледа како пред негови очи продаваат и купуваат играчи за рекордни суми, Венгер се расправа со судиите, а Конте и Мурињо еден со друг. Повеќе

„Заминав од Барса за да не ја изгубам жена ми“
Приказна за фудбалскиот пат на Џанлука Ѕамброта

Од малиот Комо до висините на Светското првенство 2006-та каде го крена највредниот златен пехар во спортот. Патот на Џанлука Ѕамброта е интересен од повеќе аспекти. Играше во најголеми европски клубови, заигра со Роналдињо но реши да се врати во татковината. Повеќе

Патот на Звезда до врвот на Европа

Во прво коло Грасхоперс го совладаа со вкупни 5:2, во второ падна Глазгов Ренџерс со 4:1, во четвртфинале Динамо Дрезден со 5:1, а големата драма пред финалето во Бари настана во полуфиналниот двомеч со Баерн Минхен. Повеќе

Што заборавивме за Просинечки

Бари 1991. Италијаните појма немаат што е тоа ужичко коло. Тие во тоа време беа горди на Тото Кутуњо кој една година претходно победи на Евровизија. Муабетот ни е дека во вчерашната статија за Роби не го ставивме ова легендарно парче за гледање каде тој е коловоџа. Панчев не го видовме, но на оро се фатени Дејан Савичевиќ, Илија Најдоски и ред други ликови. Ѕвезда е шампион во Европа, свирачи јуриш среде Италија. Повеќе

Како Панчев со Фичо бил „криумчарен“ до Словенија

Црвена звезда го прослави јубилејот 25 години од освојување на Купот на Европските шампиони во Бари 1991, а за таа прилика новинари од регионов зборуваа со играчите. Во интервју за српски Телеграф, Панчев раскажува неколку анегдоти меѓу кои и таа кога со Фичо го возеле до Словенија за другите клубови да не го убедат да потпише со нив. Повеќе