таг: азиланти

Како навивачите на Ливерпул шверцувале двајца мигранти од Париз во Англија

Големо хумано дело на „скаузерите“. Она што го направиле во Париз па сè до нивната англиска земја е за огромна почит. Повеќе

Германија за една година потроши 20 милијарди евра на бегалци

Четвртина од оваа сума во 2016 се потрошени на баратели на азил чии документи се уште се обработуваат, а над една половина за борба со причините за присилна имиграција. Од 2015 во Германија влегуваат еден милион мигранти. Повеќе

ПСЖ се скара со М.И.А. поради дрес во спот за мигрантите

Пари Сен Жермен бараше преку Универзал Мјузик да се тргне спотот за песната Граници (Borders) на англиската пеачка М.И.А. затоа што видеото ја нарушувало престижната репутација на клубот. Повеќе

Одете си, сè ќе ви платиме
Норвешка понуда на сезоната

За сите баратели на азил во Норвешка важи понудата од Владата доброволно да се вратат од каде и да дошле, а за возврат ќе добијат десетици илјади норвешки круни за среќен пат (1000 круни се 6.500 денари). Во понудата е покриен и патот назад, повторно, до кај и да треба. Повеќе

Баварците им ја подадоа најдолгата рака на децата

Раководството на Баерн Минхен ќе отвори посебен камп за децата бегалци каде ќе тренираат, ќе посетуваат часови по германски и ќе добиваат бесплатни оброци. Клубот ќе донира 1,1 милион евра за овој проект кој го започна со нивното појавување на терен пред 75.000 навивачи кои аплаудираа. Повеќе

Вкусот на дома
Азилантските приказни преку нивните рецепти

Истражувачко-културно-гастрономски проект изработен од Центарот за мировни студии на Хрватска, кој нè запознава со мирисот и вкусот на домашната кујна на бегалците и азилантите во оваа земја. Повеќе