таг: аугзбург

Го потопи Манчестер, а пред 20 години работел како шанкер и гланцал кригли
Приказна за фудбалскиот пат на Томас Тухел

Она што го поминал Германецот Томас Тухел дефинитивно заслужува сценарио за филм. Да стане тренер поминал трнлив пат и никогаш не се откажал. Најголема поддршка му била девојката Сиси. Повеќе

Најслабата посета на Дортмунд во последните 20 години - поради бојкот

Предминатиот понеделник преку 40.000 навивачи на Ајнтрахт Франкфурт бурно протестираа против фудбал во понеделник, термин што фудбалската федерација на Германија сака да го протне на мала врата. Повеќе

21.000 гледачи на дуел од четврта лига

Во четвртиот ранг од хиерархијата на германскиот фудбал се постави нова рекордна посета: мечот Аугзбург II - Минхен 1860 го гледале 21.219 гледачи што е незамислива посета за многу други големи европски лиги. Повеќе

Се повреди при прослава на гол и ќе паузира 7 месеци

Николај Милер, талентирниот фудбалер на Хамбургер го даде победничкиот гол на мечот против Аугзбург во 8’ минута и неверојатно несмасно го прослави па ги искина лигаментите и ќе паузира 7 месеци надвор од фудбалот. Повеќе

Кој е Јулиан Нагелсман, германскиот бејби Мурињо

Хофенхајм се бори за опстанок. Во таква ситуација, секој клуб за тренер би поставил испробана и проверена опција, а последно би се потпрел на тренер од своите младински категории. Но, Германците генерално размислуваат поинаку. Повеќе

Аугзбург и наочарите на Јирген Клоп

На германскиот клуб му претстои двомеч со Ливерпул во Лигата на Европа. Од таа причина на официјалниот Твитер на Аугзбург излезе слика со натпис: „До нашиот меч во Лига Европа остана уште помалку од еден месец. Мора да бидеме спремни за доаѓањето на Клоп и компанија". Повеќе

Голманско трчи лажи

По неверојатните сцени со голманот на Аугзбург кој копаше дупка на пеналтикот за што го очекува обвинение, најдовме слични голмански трикови со кои се хипнотизираа пеналџиите. Повеќе

И вие после се жалите на коментаторите?

Недељко Ковињало е коментатор на РТС кој припаѓа на повозрасната генерација коментатори, а неговата небрежност често е предмет на потсмев. Во текот на еден пренос од 90 и кусур минути, повеќе од 10 пати се извинува за грешките кои ги прави. Повеќе

Монако прегазен во Лондон, Партизан со празни раце
Лига Европа

Партизан ниту после 11 години нема да презими во Европа иако водеше 1:0 против Аугзбург, на крај загуби 1:3. Спортинг убедлив против Бешикташ, а Ламела со три шута му да даде три гола на Монако на Вајт Харт Лејн. Повеќе