таг: африкански куп на нации

Судија под итно на очно да си закажеш

На селекциите на Ботсвана и Алжир во квалификациите за Куп на нации им се падна судија кој дефинитивно не знае кај тера. Колете се вие, до три фаули во акција толерира, за потоа да свирне непостоечки офсајд. Повеќе

Во Алжир демнеат протести, златото на Куп на Африка го израдувал народот

Репрезентацијата на Алжир со 1-0 го победи Сенегал во финалето на Африканскиот Куп после еден чуден гол уште во 2' минута. Тоа беше и единствен шут на Алжирците за 90 минути и тоа не директен во гол. Повеќе

За трофеј со ваков автогол треба само к`смет

По пауза од 29 години, селекцијата на Алжир е освојувач на Африканскиот Куп на нации откако во финалето ја совлада Нигерија со 1:0. Голот за победа е како да ви кажеме. Скроз г`злачки автогол со лоб удар уште во 2 минута. Марез ја доби и оваа битката со Мане, покрај онаа за титулата во Премиер лига. Повеќе

Јунакот од Зимбабве кој со автостоп поминал повеќе од 10.000 километри за да ја гледа својата селекција

Толку многу сакал да ја гледа својата репрезентација на Африканскиот Куп на нации, што морал да помине преку 10 земји, за да стигне до крајната дестинација - Каиро, Египет каде добил карти за финалето поради неговиот јуначки подвиг. Повеќе

Французите немаат дерман од Африканскиот Куп на нации, уапсени 282 лица

Алжир тивко го почна Африканскиот Куп, но како одминува турнирот, ги победија сите противници и стигнаа до финалето. Славјето на овој успех донесе хаос на улиците во Франција. Повеќе

Голот од слободен удар во 95-та минута кој фрли во транс милиони Алжирци

Африканскиот Куп на Нации мораше да стигне до полуфинале за да се нагледаме голови, акции, шанси, пречки, стативи, пенали. Алжир ја совлада Нигерија со 2-1 со страшен гол на Ријад Марез во судиското продолжение (90+5 минута) и фрли во еуфорија милиони Алжирци во земјата и странство (читај Франција). Повеќе

Необичен навивачки колорит - убавината на Купот на Африка

Купот на Африка (пандан на Европско првенство) не е само чудни стадиони и специфичен фудбал, туку и необични навивачи какви што никогаш нема да сретнете на Европско или во Лига на шампиони. Повеќе

Ваков глумец не е виден во 150 години фудбал

Рами Бенсебаини од Алжир дефинитивно заслужува дебела суспензија бидејќи оваа снимка е срамна за сите пари. Му ја зема раката на Заха да се поудира по фаца и потоа падна ко покосен како да го тепале со боксови. Е не сме виделе вакво нешто до сега. Инаку Алжир го доби четвртфиналето против Брегот на Слоновата Коска на пенали. Повеќе

Тунискиот Кепа кој не сакаше да излезе од игра

Во продолженијата од мечот Гана - Тунис на Африканскиот Куп, селекторот на Тунис реши да го смени голманот Хасен за да го стави Бен Мустафа кој е подобар пеналџија. Хасен едно време се двоумеше дали да тргне по стапките на Кепа и да не напушта игра. Интересно, Мустафа одбрани пенал во серијата и Тунис пројде во четвртфиналето. Повеќе