Хамилтон славеше во Сочи, Путин му го врачи трофејот

Раното повлекување на Нико Розберг од трката, му овозможи на Британецот Луис Хамилтон по деветти пат да триумфира во 2015-та година, овој пат на 15-та овосезонска трка во Ф1 шампионатот која се одржа во Русија.

На ултра модерната патека во Олимпискиот парк во Сочи, Хамилтон ја оствари 42. победа во кариерата со која се израмни со неговиот голем ривал Себастијан Фетел на третото место на вечната листа на победници.

Токму Себастијан Фетел попладнево заврши како втор, а трет заврши пилотот на Форс Индија, Серхио Перес. Иако денешната трка, Хамилтон ја стартуваше како втор, зад тимскиот колега Нико Розберг, Хамилтон во Русија ја докажа својата доминација во Формула 1 и направи нов голем чекор кон борбата за титулата.

Нико Розберг после неколку круга мораше да се паркира во боксот поради проблеми со болидот а веднаш потоа и ја напушти трката. На тој начин Хамилтон имаше чист пат пред себе, а единствено Фетел се обиде во неколку наврати да ја загрози лидерската позиција на Британецот.

Во 12. круг, Грожан имаше страшен судар во заштитната ограда во кој го уништи целиот болид. Сударот на Грожан беше идентичен како саботниот на Карло Саинс кој загуби контрола и удри во ѕидот покрај патеката. За среќа, Грожан излезе неповреден од болидот, а на патеката по вторпат се појави безбедносно возило.

На самиот старт на трката дојде до сериозен инцидент кога се судрија болидите на Хилкенберг и Ериксон. Возачот на Форс Индија се изврте на патеката, а младиот Ериксон немаше каде и се удри во болидот на Хилкенберг.

Следната трка од шампионатот на Формула 1 продолжува со трката за Големата награда на САД, во Остин на 25. октомври.