Металург не издржа 60 минути во Лисабон

По храбрата и борбена игра, како и фантастичните голмански интервенции, но сето ова само во првиот дел, ракометарите на Металург го загубија првиот натпревар сезонава во Лига на шампиони. Тимот од Автокоманда падна во второ полувреме.

Подмладените Металурзи кои неодамна останаа и без Филип Кузмановски кој потпиша за Еурофарм Работник, заслужуваат честитки за борбената игра кај Спортинг кој беше фаворит на овој натпревар.

Одиграа фантастично прво полувреме кое заврши нерешено 13:13 и го имаа извонредниот Мартин Томовски кој блесна на голот со 10 интервенции, сите во првите 30 минути.

Избраниците на Данило Брестовац во неколку наврати имаа водство од +2, а нападот најдобро им функционираше во првите десетина минута од средбата. Имаа три прилики и за водство од три гола разлика, но не успеаа да ги искористат нападите.

Спортинг го потцени Металург, кој имаше голема желба за докажување, но во вториот дел го скрши отпорот и откако направи серија од 4:0, ја најави победата која на крај беше и убедлива со резултат 34:26.

Најефикасни во таборот на македонскиот тим беа Марио Танковски со 6 и Мартин Серафимов со 5 гола.

Во второ коло Металурзите го пречекуваат Бешикташ кој гостува во Скопје на 23 септември.

15 септември 2018 - 22:29