таг: спортинг

Пеналот на Ристовски за финале на Спортинг

Македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски се пласираше во финалето на Лига Купот во Португалија откако со Спортинг ја совлада Брага на пенали со 4:3. Пенал серијата почна ужасно со дури пет утки по првите три изведени серии. Промаши и неговиот колега Нани, а Рики шутираше претпоследен. Во финале ќе играат со Порто кој во другото полуфинале ја елиминираше Бенфика. Повеќе

Металург не издржа 60 минути во Лисабон

По храбрата и борбена игра, како и фантастичните голмански интервенции, но сето ова само во првиот дел, ракометарите на Металург го загубија првиот натпревар сезонава во Лига на шампиони. Тимот од Автокоманда падна во второ полувреме. Повеќе

Бомбата на Ристовски со која можеше да го торпедира Порто

Фудбалерите на Спортинг ја загубија првата полуфинална пресметка во Купот на големото дерби против Порто, а една од најубавите прилики на средбата ја имаше Стефан Ристовски кој за малку ќе постигнеше голчиште против легендарниот Касиљас, кој изгледа како да ја допре со прсти. Повеќе

Рефлекс на денот на вториот голман на Барса

Фудбалерите на Спортинг синоќа бркаа осминафинале на Камп Ноу, ама ниту победија, а ниту Јуве загуби во Атина. Тимот на Стефан Ристовски, кој инаку го одигра самиот првиот дел, имаше шанса за 1:1 која не се пропушта, ама на голот беше Јаспер Силесен кој сезонава нема настап во Ла Лига, а овој му е втор во ЛШ.  Повеќе

Атлетико Мадрид испадна од ЛШ, Ристовски солиден на „Камп Ноу“
Лига на шампиони

Манчестер со пресврт во една минута ја совлада ЦСКА Москва, понатаму одат и Базел, Рома и Јувентус. Стефан Ристовски одигра 45 минути против Барселона и на полувреме излезе од игра. Во ЛЕ: Спортинг Лисабон, ЦСКА, Атлетико и Селтик. Повеќе

Како Стефан Ристовски изгази против Јуве

Португалскиот печат и навивачите на Спортинг се истурија од позитивни критики за дебито на Ристовски во ЛШ. Бекот на македонската репрезентација во вторникот истрчал 10 километри, а за тие што не го следеа мечот, сега можат да се уверат колку добро играл. Португалците направија видео само со него. Стефан се надминал себе си, Манџукиќ не мрдна. Повеќе

Премиерна победа на Металург во ЛШ

По поразите од Монпеље на гости и Бешикташ дома, ракометарите на Металург стигнаа до првите бодови оваа сезона во елитното натпреварување. И покрај шпекулациите за неговото заминување, Лино Червар се врати од Загреб за мечот против Спортинг. Повеќе

Најлудите резултати од нокаут фаза во Лига на шампиони

По синоќешната рапсодија со 14 гола на два дуели, решивме да видиме на кои натпревари од елитното натпреварување во минатото паднаа 7+ голови. Повеќе

Младиот другар на Мурињо кој го спасува најлошиот Премиерлигаш
Марко Силва

Кога на 5. јануари седна на клупата, Хал Сити беше на дното. За само еден месец Португалецот Марко Силва успеа да го победи и еднаш да ремизира со неговиот сонародник Мурињо и богатиот Манчестер Јунајтед. Повеќе