Изостана литванското чудо

Два пораза по првите два натпревари. Ако на првиот натпревар ни беа криви судиите, сега кривците треба да ги бараме во нашите редови затоа што нашите кошаркари одиграа на ниво само во последните минути и по задоцнетиот финиш претрпеа пораз од Литванија со 75:67.

Во првата четвртина двете репрезентации се менуваа во водство, но благодарение на нашата ужасна реализација од поле (1/7) и грешките во последната минута, Литванците направија предност од +5 (20:15).

Македонските кошаркари продолжија со грешките и во вториот период (три загубени топки на Мекејлеб во серија), по што Литванија поведе и со +9 (26:17).

На две минути до полувремето Литванците направија предност и од +12 (38:26), но благодарение на техничка грешка, Македонија на паузата замина со негатива од 6 поени (39:33).

Во првото полувреме Македонија имаше ужасна реализација од поле и слаба игра под рекетот од каде што постигнавме само 10 поени, а недостасуваа и поените на Мекејлеб.

Потфрливме во она што за нас беше најсилно оружје - одбраната, а во второто полувреме продолживме и со славата реализација. Литванците знаеа како тоа да го искористат и го одржуваа водството, но во последните 3 минути од третата четвртина не постигнаа ниту еден поен, па се доближивме на 57:50.

Грешеа и Литванците, но за разлика од нив, нашите кошаркари нивните грешки почнаа да ги користат дури во последната четврина кога со серија од 12:2 стигнавме со негатива од 3 поени (65:62) на 3 минути до крајот.

На 40 секунди до крајот при водство на Литванија од 69:65, судиите повторно вмешаа прсти и со една контроверзна одука нашата чисто украдена топка ја досудија како фаул по што беа исклучени Гечевски и Антиќ, а Литванците направија недостижна предност. На крајот Литванија славеше со 75:67.

Владо Илиевски постигна 13 поени, Антиќ 12, а Мекејлеб 10. Нашите кошаркари потфрлија во повеќе аспекти, а најмногу во реализацијата. Од 28 шута за 3 поени погодија само 6 пати, а од поле погодија 17 од 35 обиди.

Следува дуелот со Србија која по првите две кола има максимален учинок.

5 септември 2013 - 23:01