Успешен ден за Македонците во Лига Европа

Во првото коло од Лига Европа настапија пет од осумте македонски претставници и сите забележаа солидни резултати, а најуспешен беше Агим Ибраими кој постигна гол против Панатинаикос.

Марибор го совлада грчки Панатинаикос со 3:0, а значајна улога во оваа победа одигра македонскиот репрезентативец Агим Ибраими. Тој ги одигра сите 90 минути и беше стрелец на вториот гол во 62-та минута.

Даниел Георгиевски го одигра целиот натпревар на десната бековска позиција за Стеауа на гостувањето кај Штутгарт каде неговиот тим освои важен бод со резултатот 2:2.

Значаен бод освои и Дарко Тасевски со израелскиот претставник Ирони Кирјат Шмона кој одигра 1:1 на гостувањето кај вицешампионот од ова натпреварување, Атлетик Билбао.

Во македонскиот дуел од првото коло на Лига Европа, Александар Лазевски со Партизан и Игор Митрески со Нефчи ги поделија бодовите на натпревар без погодоци.

Тренерот на Наполи, Мацари реши да го одмори Горан Пандев, а неговиот тим го совлада АИК со 4:0. Иван Тричковски заради повреда го пропушти поразот од 4:0 на Клуб Бриж кај Бордо.