Судиското надополнување на Јуве од 12 минути лудило

Јувентус има слаб старт во Серија А со само 10 освоени бодови од можни 18. Синоќа одигра четврти нерешен натпревар и тоа против Салернитана од која губеше 0:2, а до бод стигна во 93-та минута. Финишот беше тешка драмолетка.

Битката меѓу Јувентус и Салернитана која заврши 2:2 траеше 112 минути, бидејќи судијата одлучи по истекот на регуларните 90 да продолжи уште 12.

Во нив паднаа два гола, еден беше поништен со ВАР и поради тензиите и турканиците, дури четворица добија црвени картони.

Со головите на Кандрева и Пјонтек, гостите во првиот дел имаа изненадувачки 0:2, но Јувентус брзо се врати резултатски, бидејќи Бремер погоди по само 6 минути игра во вториот дел.

Драмата почна во судиското продолжи откако Бонучи во 93-та минута го израмни резултатот и тоа со многу среќа. Новото засилување Милик во 95-та го сврте мечот на 3:2 и го соблече дресот, но заборави дека веќе има еден жолт, па судијата го испрати во соблекувална.

Со ВАР снимка голот на Јувентус за победа беше поништен со образложение дека Бонучи е во офсајд.

Во хаосот на крај црвени картони добија уште Алегри, Куадрадо и кај гостите Фацио.

12 септември 2022 - 08:10