таг: јувентус

Дибала даде гол за кој долго ќе се зборува

Во генералката пред почетокот на новата сезона во Серија А, Јувентус славеше 0-1 на гостувањето во Трст против Триестина. Единствениот гол, и тоа голчиште, го постигна Дибала. Повеќе

Што е работата со еден од најдобрите напаѓачи во Серија А?

Кога пред две години Мауро Икарди две илјади пати го прашаа за Реал Мадрид, тој одговори дека ќе остане во Интер додека не го избркаат на сила. Тогаш делуваше смешно, но денес е јасно дека попрво Занети ќе отиде во Јувентус отколку Икарди да добие нов договор. Повеќе

Ама сте се договориле да го тролате Роналдо ако дадете гол

На пријателска меѓу ѕвездите од К лигата во Јужна Кореа и Јувентус, италијанскиот шампион истрча со Счесни, Де Лихт, Пјаниќ, Манџукиќ, Ругани, Кансело, Бернардески, Емре Чан, Игуаин и двајца младинци. Ама ни тоа не им помогна, па губеа 3-1 после 70 минути игра. После вториот гол на Сеисиња, го тролаа Роналдо кој направи чуден израз на лицето. Повеќе

Во чест на 116 години старото пријателство, Нотс Каунти бара помош од Јувентус

Во ситуација кога еден од најстарите светски клубови, Нотс Каунти е во тешка беспарица, луѓето од овој клуб и претставници од градскиот парламент решиле да се обратат до италијанскиот гигант со кого имале братска делба во минатото. Повеќе

Се закачнаа навивачи на Јуве и Интер од Кина

Денес ни тргна со кинеската сцена. Попладнево се игра ревијалниот дуел меѓу Интер и Јувентус на кинеската турнеја од Интернационалниот Куп, па се сретнаа две навивачки групи. Мислиш се начекале ултраси на некој автопат во Италија. Оние за Интер држеле банер со натпис: „На Јуве му е во ДНК-то да краде“. Па јувентиниве вратиле со фрлање предмети. Повеќе

Гуштерите Буфон и Игуаин мораа да пеат песни за новајлии

Иако веќе неколку години се во или околу клубот, со кратки авантури во Париз и Лондон, Џиџи Буфон и Гонзало Игуаин мораа заедно со новите засилувања на Јувентус да отпеат песна - ритуал на иницијација во сите големи клубови. Повеќе

Кинески тифози на Интер со песна против Јувентус

Најголемите светски клубови секое лето хараат по турнеи ширум светот. Од Америка, преку Кина и Индонезија, па до Индија, во потрага по нови навивачки бази и ширење на пазарот. Во Кина многу навивачи има Интер, нормално, сопствениците му се од оваа земја. Едни од кинеските тифози на Интер се прославија. Повеќе

Страшен гол на Кејн против Јувентус од пола терен

На седмото издание на Меѓународниот Куп на шампиони на кои играат некои од најголемите светски клубови, Тотенхем го доби Јувентус со 3-2 со гол на Хари Кејн буквално од пола терен. Повеќе

Побогу Јуве, што е со црвено-беливе дресови?

Или се многу напред со размислувања, или во трка за освојување на прекуоканскиот пазар малку подзастранија па прават брутални промени на традиционалното. Повеќе