Слободен удар од 40 метри вреден 190 милиони евра

Фулам и Брентфорд го одиграа најскапиот меч на сезоната, вреден пласман во Премиер лига. Фудбалерите на Фулам го решија на спектакуларен начин, а Брентфорд излезе најголем лузер на островот.

Плејоф дуелот за влез во Премиер лигата го донесе најздодевниот резултат 0:0 во регуларните 90 минути, но затоа продолженијата беа спектакл за гледање.

Јунак број 1 беше левиот бек Џо Брајан кој ги измами противниците за сите пари. Во 15-та минута од првото продолжение се местеше да изведува слободен од позиција од каде обично сите нафрлаат.

Го меркаше шеснаесетникот и кога сите очекуваа дека ќе бара некои од своите, тој му направи страшен заеб на голманот за делириум меѓу играчите.

Истиот фудбалер го дуплираше водството по 12 минути игра.

Домаќините реагираа предоцна, со гол во 124 минута за конечни 1:2 по што настана и тензија.

Со овој триумф Фулам ќе добие финансиска инјекција од околу 190 милиони евра во наредните три години, а победникот во Лигата на шампионите за оваа сезона најмогу може да заработи 82.5 милиони евра. Директно во Премиер лига се пласираа Лидс и ВБА.

Инаку што се однесува до Брентфорд, овој клуб е најлузерски на островот. 73 години чекаат кам бек во елитата и рекорден деветти пат губат во плејоф.

5 август 2020 - 12:47