таг: слободен удар

Една од појаките финти некогаш изведени од слободен удар

Младинско Светско првенство У20 во 1995 година во Катар. Португалците Дани и Бруно Саиреш глумат караница меѓу себе за тоа кој да го изведе слободниот, а на крај голманот е матиран. Повеќе

Комбинација која никој на планетава не ја очекуваше

Гурник Забже од Полска изведе слободен удар кој ниту го вежбале, ниту можеле да го извежбаат, бидејќи ова не се вежба, туку се случува чисто случајно или што би се рекло несакајќи. Повеќе

Кој знае колку му се горди родителите

Класниот раководител да има посебен третман за детево и да го ослободува од часови кога и да посака. Значи никако замарање со хемија, физика или биологија. На детево му треба само топка, бидејќи планира да биде Дејвид Бекам или Жунињо. Повеќе

Спиеш ли мирно Пушкаш?

Ако ФИФА има недостиг во изборот за најдобар гол на годината, нека се потсети на Филип Младеновиќ од Легија Гдањск. Што му фали на овој слободен удар? Повеќе

Слободен удар кој камера не може да го следи

Топовскиот удар на колото ни доаѓа од Перу. Ја опали како Роберто Карлос или поточно како топка во живот да не видел. Повеќе

А слободниот на Болоња го видовте?

Синиша Михајловиќ сигурно бил црвен од срам по 15 минути игра во Бергамо, ама без разлика на дебаклот не бива ако не му пружал рака на Рикардо Орсолини. Погледнете од каква позиција и даде гол на Аталанта. Секоја чест за левицава. Повеќе

Креативност на денот на една будала по име Фалкао

Фалкао и Рикардињо се асоцијација за футсал. Првиот е пензиониран, ама тоа не значи дека не оди повеќе по сали. Го гледаш видеово и ти е непријатно за овие од жив ѕид. После голов требаше да напуштат. Реално. Повеќе

И на Роналдо еднаш му стоеше еден човек на жив ѕид

На човек со 5 златни топки и 5 трофеи во ЛШ тешко е да му најдеш маана. Слободните удари уствари него му се далеку од маана, бидејќи ги гаѓа јако, ама на Мундијалот во Бразил кога се најде во една слична ситуација како вчера Пјаниќ, што да ви кажеме. Кристијано Шумуликоски. Повеќе

Миралем Пјаниќ - Жунињо

Добро толку ли немаат акал Грците, па на Миралем Пјаниќ му ставаат еден човек на жив ѕид или еден ко ни еден? Остај тоа вие далеку е, нема шанси да ја даде од таму. Ова е за него пенал. Повеќе