Работнички е чувар на честа, Трабзон падна во Скопје

Со голот на капитенот Баже Илијоски, фудбалерите на Работнички апсолутно заслужено го совладаа големиот ривал од Турција со 1:0.

Како и на претходните два европски дуели на домашен терен, така и вечерва фудбалерите на Работнички тргнаа офанзивно, без страв од големиот ривал Трабзонспор. Турците го почнаа мечот со Оскар Кардозо во шпицот и Констант и Јусуф Ердоган на крила, но во првите 45 минути одбраната на Работнички немаше многу проблеми со најистурените играчи на Трабзон.

Уште на стартот, по фаулот во 4-та минута жолт картон доби Карл Меџани, а Дебармаалци го искористија слободниот удар да се заканат преку Алтипармарковски. Стрпливо напаѓаше Работнички и тоа му се исплатеше во 23. минута кога на асистенција на Вујчиќ, капитенот Илијоски избегна офсајд замка и маестрално пласираше во голот на Чакир за 1-0. Тогаш се разбуди и 7-илјадната публика на Филип Втори Арената.

До крајот на полувремето, Ердоган имаше чиста прилика да израмни, но Петровиќ го изблокира неговиот удар. Дисциплинирано и мирно Романтичари го затворија првиот дел, во кој имаа повеќе од играта и шансите.

Со внесување на 10-та Озер Хурмачи, гостинскиот тренер се обиде да ја размрда екипата, но Работнички на истекот на 60 минута имаше контрола врз мечот. Во 73-та минута Чуна Анене имаше неверојатна шанса да зголеми на 2-0, но шутот со глава по нафрлањето на Илиевски заврши покрај голот на Чакир.

До крајот од мечот, црвено-белите успешно го одбранија водството и апсолутно заслужено го совладаа ривалот кој беше фаворит според сите параметри пред мечот. Реваншот се игра на 6. август, следната недела во Трабзон.