таг: трабзонспор

Од 70 гола во Лига Европа, еден беше посебен

Од 3 гола кои руски Краснодар му ги кладе на Трабзонспор, вториот беше многу интересен. Го даде Мануел Фернандеш со петица. Краснодар сега има 6 бода колку што има и вториот Хетафе на 2 кола пред крајот. Повеќе

Да свртиме еден чочек за пласман во плејоф на Лига Европа

Богатиот турски клуб Трабзонспор со 2-1 ја победи Спарта Прага во реваншот од 3. квалификациско коло во Лига Европа и е на чекор од пласман во ова натпреварување. Откако славеа 2-1 со гол во 98-ма минута, го одиграа традиционалниот танц. Повеќе

Кога дечко влета на терен и трчаше контра со еден центарфор

На подготовки во германскиот град Улм се сретнаа Парма и Трабзонспор. Во 90’ минута од мечот додека фудбалерот на италијанскиот тим Јан Карамох трчаше контра, еден натрапник тргна со него во напад ама не можеше да го стигне. Повеќе

Најубавата промоција на дрес доаѓа од турско село

Секое лето клубовите ја претставуваат новата опрема за новата сезона. Често тоа го прават со фотосесија од фудбалерите или со некаква друга акција. Tурскиот Трабзонспор се реши за нешто сосема поинаку. Повеќе

Лажеш к’о Бурак Јилмаз

Ако некогаш ви побараат да најдете сушта спротивност на Паоло Малдини или Франческо Тоти, вие кажете му Бурак Јилмаз. Повеќе

Турски начин на славење победа

Додека кај нас изумре и она „јави се јужна“ или „уууу, уууу, аааа, аааа, Македонија, Македонија“, некои клубови равиваат и гаат посебна хемија со своите навивачи. Вака тоа го правеа Трабзпор после триумфот над Фенербахче. Јако. Повеќе

И Џани Инфантино, шефот на ФИФА, има путер на глава

Актуелниот претседател на ФИФА Џани Инфантино е обвинет за „прогледување низ прсти“ за скандалот во турскиот фудбал со наместени натпревари пред пет сезони кога му беше десна рака на Платини во УЕФА. Повеќе

Правдата е спора, ама достижна, прашајте го Емре

На еден меч од турското фудбалско првенство меѓу големите ривали Трабзонспор и Фенербахче пред неколку години избивна скандал. Поточни некогашниот фудбалер на Интер и Галатасарај а денес капитен на Башакшехир Емре направи глупост. Повеќе

Како тоа изгледа кога ќе гостуваат 60.000 навивачи

Во декември 2010-та година Трабзонспор гостуваше во Истанбул против истоимената екипа и играше пред 60.000 свои навивачи кои пропатувале 1.100 километри колку што е дистанцата помеѓу двата града. Победија 1-3 и правеа синхронизирана кореографија. Повеќе