Каков ден беше ова за Златан

31 март 2018: Лос Анџелес е во целосен транс со првиот настап на Златан. Дојде, потпиша, влезе во игра во второ полувреме и го реши градското дерби на маестрален начин.

Како вчера да беше овој лудачки, а веројатно и најјак дебитански настап некогаш виден во МЛС лигата кој се случи на денешен ден пред точно две години

Златан Ибрахимовиќ се впушти во американска авантура и им го живна фудбалот како никој претходно. Неговиот прв настап за Лос Анџелес Галакси, навивачите ќе го раскажуваат со години.

Тоа беше херојски, но и фасцинантен настап за напаѓач на 36 години на кој му беа потребни само 6 минути време за некакво прилагодување. Златан буквално експлодираше на терен.

Лос Анџелес ФЏ губеше 0:3 до 48-ма минута, Галакси се врати во игра со два гола. Навивачите го скандираа неговото име, а тоа беше дополнителен стимул за него.

Влезе во 71-ва минута и минута и се сеќавате што направи така? Го реши дерби и тоа со два гола од првите два удари за конечни 4:3. Првиот гол го даде по само 6 минути на терен, а вториот за победа во судиско продолжение.