Докторски лоб на Милинковиќ за финале на Србија

Паралелно со дуелот Македонија - Косово, во Осло Србите водеа тешка битка против Норвешка за пласман во финале во Лигата Ц. Херој на средбата беше џокерот Сергеј Милинковиќ Савиќ.

Мрежите на мечот Норвешка - Србија мируваа 82 минути, а тогаш на сцена стапи ѕвездата на Лацио кој влезе од клупа и постигна два гола.

Прво во 82-ра, на што домаќинот израмни во 88-ма минута и мечот отиде во продолженија, а потоа во 102-ра минута за конечни 1:2.

Секој друг овде би ја шутирал јако, а фудбалерот на Лацио изненади бидејќи тоа го направи многу елегантно на брилијантен начин. На коментаторот му зготиса и во сред пренос рече: Па дајте тај гол више.

Голот на Милинковиќ за 0:1

Израмнувањето на Норвежаните преку Матиас Норман

„Не можам на себе да дојдам што дадов два гола за репрезентација баш на оваков натпревар. Сите сме среќни, но знаеме дека не е готово и дека не чека уште еден важен меч“, изјави популарниот СМС.

Интересно тој пред мечот комуницирал со брат му, кој инаку брани за Стандард и кој не бил во добро расположение. Сергеј го исполни тоа што Вања го побарал од него.

Прв им честиташе претседателот на Фудбалската федерација на Србија, Славиша Кокеза.

9 октомври 2020 - 12:29