Алиоски игра во врвна форма, го тресна и Јанг Бојс на гости

Само 6 минути му беа доволни на Езџан Алиоски и во третото коло по ред да стигне до погодок во швајцарскиот фудбалски шампионат. Македонскиот репрезентативец е во страшна серија од 5 гола на изминативе три меча и во моментов има вкупно 15.

Лугано има тешко гостување против Јанг Бојс кој е второпласиран на табелата во Швајцарија, но нашиот репрезентативец уште на стартот од мечот ја демонтрираше голгетерската форма.

Фудбалерите на Лугано во 6 минута од средбата изработија една одлична акција во која учестуваше и Алиоски кој ја заврши со погодок во мрежата на домаќините.

За македонскиот репрезентативец ова е гол број 15 сезонава и е на само 3 гола зад лидерот на табелата Оарау со 18 погодоци кој е инаку член на Јанг Бојс.

Алиоски минатото коло даде одличен гол против Тун за триумф од 2:1, а претходно постигна хет-трик за само 8 минути против Сион.

23 април 2017 - 14:15