таг: валенсија

Валенсија поставила споменик на столчето каде седел слепиот навивач

Фудбалската култура во некои земји е на толку високо ниво, што нам од оваа перспектива ни делува многу далеку и недостижно. Како славниот шпански клуб го испочитувал својот најверен навивач кој притоа бил слеп. Повеќе

Ечи „We are the champions“ во Валенсија

11 години чекаа за трофеј, а по квалитет и реноме не се Гранада за да не може една деценија да се израдуваат на трофеј. По сите турбуленции, трофејот не можеше да биде посладок. Дојде токму на 100 годишнината од формирањето на клубот и тоа со гостински триумф над шампионот Барселона во Копа дел Реј. Повеќе

Градот кој 11 години чекаше трофеј, конечно на 100-годишнина го дочека

Фудбалскиот клуб Валенсија е основан во 1919 година, така што годинава слави 100-ти роденден. Фудбалерите и тренерот Марселињо спремија торта, а навивачите ставија јагодка на шлагот. Повеќе

Англиско финале и во Лига Европа!
Лига Европа

По апсолутно неверојатните ноќи во Лига на шампиони, и Лига Европа имаше што да понуди. Прекрасен полуфинален фудбал и дури 8 гола на 2 меча од кој едниот се реши на пенали. На крајот, првпат во историјата од една иста земја ќе има ДУРИ 4 финалисти! Повеќе

Колешке, па кај се најде тука баш

Пред реваншот од Лига Европа меѓу Валенсија и Арсенал, симпатичната репортерка на шпанското издание на Гол, Моника Бенавент долу на лице место на теренот доби една топка во глава. Секако случајно додека се загреваа фудбалерите. Повеќе

Арсенал со победа која ветува финале, Челси ремизираше во Франкфурт

Со двата брзи гола на Лаказет и погодокот на Обамејанг во 90-та минута Топџиите направија целосен пресврт и обезбедија фина предност пред реваншот на Местаља. Челси има позитивен резултат од гости, а тоа значи дека можно е да гледаме лондонско дерби во финалето на ЛЕ. Повеќе

Луд фото финиш на Валенсија, Арсенал рутински со Наполи
Лига Европа

Со три гола и една асистенција на Жоао Феликс, најбараниот млад играч во Европа во моментов, Бенфика го победи Ајнтрахт и му ја прекина серијата од дури 14 меча без пораз. Повеќе

Валенсија до ДС Комикс: „Кога ние игравме со лилјак на грбот, вие уште бркавте бизони“

Најпознатата компанија за стрипови и слични медија, американската ДС Комикс упатила тужба за Валенсија до Канцеларијата за интелектуална сопственост во Европската унија. Повеќе

Пречек на Валенсија како да освоиле Светско

Во шпанската фудбалска култура ја немаа онаа жестока ултрас сцена како во една Италија на пример, ама некој ги гледал навивачите на Зенит, па си рекол дај и ние да направиме нешто. Ова е атмосферата додека автобусот на Валенсија се движи накај Местаља каде синоќа го совлада Бетис и закажа финале со Барса во Купот на Шпанија. Амејзинг. Повеќе