таг: томас тухел

Статистички, Џиџи Буфон е најдобар голман во Европа во моментов

Иако би рекле дека брани против послаби противници, ако Лион и Лил може да се дефинираат како слаби противници, 41-годишниот Џанлуиџи Буфон има статистика подобра дури и во некои негови одлични сезони во минатото. Како е можно и како се мотивира на таа возраст? Повеќе

Што има врска тренерот на ПСЖ со Мира Дизел?

Напишавме статија за фудбалскиот пат на Томас Тухел, ден откако успеа да му ја прекине серијата од 11 меча без пораз на Оле Гунар Солскјер. Значи статија која е дел од спортската рубрука Офсајд. И имаш вакви коментари: Повеќе

Го потопи Манчестер, а пред 20 години работел како шанкер и гланцал кригли
Приказна за фудбалскиот пат на Томас Тухел

Она што го поминал Германецот Томас Тухел дефинитивно заслужува сценарио за филм. Да стане тренер поминал трнлив пат и никогаш не се откажал. Најголема поддршка му била девојката Сиси. Повеќе

ПСЖ добил премија за победа над четвртолигаш, па им ја подарил

Во овој период од годината прволигашите играат во раната фаза од Куп натпреварите, па често се случува гигантите да се сретнат против мали, анонимни клубови. Повеќе

Како стигна Чупо-Мотинг до ПСЖ?

Во ситуација кога многумина очекуваа да загрми од Париз нов трансфер вреден милијарди евра, германскиот тренер на клупата на ПСЖ Томас Тухел се реши да доведе еден висок шпиц кој го тренирал уште од времето во Мајнц. На општа зачуденост на сите. Повеќе

Те бара мајка ти

Иако Енфилд Роуд е храмот каде владее хуморот и сатирата на Јирген Клоп, сепак синоќа за момент шоуто го украде тренерот на ПСЖ, Томас Тухел. На некој од новинарите му заѕвони телефонот, а германскиот стратег го издаде пред сите кој го бара. Повеќе

Новески се прости од Мајнц на величествен начин

Битолчанецот кој долги години го носеше дресот на македонската фудбалска репрезентација доби неверојатна чест во својот втор дом - Мајнц каде за последен пат го носеше дресот на омилениот клуб. Среќно понатаму Николче. Повеќе

Келнерот што местел кригли прави чудесен Дортмунд
Томас Тухел

Претставник е на модерната школа а уникатен е по тоа што за секој следен натпревар има различен систем на игра. Играчите ги носи да тренираат на нерамни и лизгави ливади за подобра контрола на топка, а за да не влечат за дрес им дава тениски топчиња во раце. Повеќе

Најмладиот тренер во Европа нема пораз во Бундеслига
Хофенхајм нема изгубено

На 20 години го скинал менискусот и ја завршил професионалната кариера фудбалер. Од тогаш почнал да учи за тренер и му станал помошник на Томас Тухел, најхипстерскиот тренер во Германија. Со 26 го одбива Баерн Минхен а на 28 години стана најмлад тренер на Бундеслигаш. Повеќе