таг: супер лига

Како Охриѓани се пошегуваа на сметка на Стружани

За македонскиот ракомет од исклучителна важност е што некои центри како Охрид, Битола, Струга имаат свои претставници во најдобрата лига. Ракометот во овој дел од земјава секогаш бил спорт број 1, а доказ за тоа се и преполните сали кога се игра дербито Охрид - Струга. Повеќе

Најубавиот гол на сезоната во Германија го даде магичен Бразилец од Лајпциг

Минатиот викенд во Бундеслигата играа Баер Леверкузен и РБ Лајпциг. Во прво полувреме два гола за домаќините даде чудото од дете Кај Хаверц, но Лајпциг до крајот прави целосен пресврт благодарение на Бразилецот Матеус Куња. Повеќе

Во пресрет на големото езерско дерби Охрид - Струга

Додека трибините на најголемите скопски сали дремат празни за време на регионалната Сеха лига, во внатрешноста од земјава народот покажува дека ракометот е спорт број 1 во Македонија. Повеќе

Српските судии сега дуваат и во јогурт не само во свирче

По абнормалниот срам кој Срѓан Обрадовиќ ѝ го нанесе на својата федерација, вчера на мечот Јавор - Рад, неговиот колега Александар Васиќ одлично реагираше и го исклучи гостинскиот фудбалер Немања Петровиќ поради очигледна глума во 66’ минута. Повеќе

Гол во стилот на Меси падна во Аргентина

Во продолжението од аргентинската Суперлига, Ривер со 2-0 го совлада Олимпо. Двата гола ги даде шпицот Начо Скоко а вториот беше мајсторија во стилот на Марадона и Меси. Повеќе

Несекојдневен настан на мечот Шкупи - Работнички во Чаир

Старо-новиот кошаркарски лигаш Шкупи синоќа мораше да му честита на Работнички кој убедливо победи 103-85, но мечот го одбележи необичен момент. Повеќе

Лестер на турски се вика Башакшехир

На 12 кола до крајот на турското првенство, еден од најсериозните кандидати за титулата е клубот од брегот на Црното море во европскиот дел на Истанбул. ’Портокаловите’ се цврсто решени да ја разбијат монотонијата на Големата тројка во лигата. Повеќе

Поранешен НБА играч ќе игра во Гевгелија

Еден од подобрите возрасни кошаркари на овие простори, Србинот Ратко Варда потпиша со Кожув, кој ќе биде неговиот 17. клуб во богатата кариера во која играше и во НБА. Повеќе