таг: сп катар 2022

Нејмар, ПСЖ и геополитичкиот натпревар на Катар

Рекордниот трансфер на бразилската суперѕвезда од Барселона во ПСЖ е дел од многу поголемиот план на Катар, кој е сопственик на парискиот клуб, пишува Жорџ Малбруно во Фигаро. Повеќе

Катар го отвори првиот стадион за Светското 2022

Во Доха и официјално е отворен првиот стадион за Мундијалот кој за четири години ќе се одржува во Катар. Повеќе

Зошто треба да се бојкотира СП Катар 2022

За сите кои не можат да сфатат зошто е контроверзен изборот Светското првенство во фудбал во 2022-ра да биде во нефудбалската земја Катар, некој се обидел и да им нацрта. Една е од пораките на оние кои се противат на веќе договорениот зимски Мундијал, е дека не е нормално да гинат илјадници луѓе кои заминале да заработат за леб за да се исполнат амбициите на други луѓе кои спијат на пари. Повеќе

Мундијалот во Катар на ФИФА 2022

Норвешки канал кој се бави со сатира направи трејлер за тоа како би изгледала игрицата ФИФА за седум години. Се труделе тоа да биде реално како што налага играта, но ја ставија и скандалозната страна на Мундијалот поврзан со корупција и градежни работници. Повеќе

Светско ќе гледаме во ноември

Извршниот комитет на ФИФА денес го потврди датумот на одигрување на Светското фудбалско првенство во Катар кое ќе трае четири дена помалку од вообичаениот тек на Мундијалите. Повеќе

Може ли ФИФА навистина да им ги одземе Мундијалите на Русија и Катар?

По изјавата на Доменико Скала дека ФИФА би можела да ја одземе организацијата на СП во случај да се докаже корупција, БиБиСи испитува како би одел тој процес. Повеќе

Русија и Катар без Светско првенство, aко се докаже корупција

Шефот на одделот за ревизија и согласност при ФИФА, Доменико Скала изјави дека постои веројатност на Русија и Катар да им биде одземено правото за организација на Светско првенство во 2018 и 2022, доколку се докаже дека имало мито и корупција при гласањето. Повеќе

Кој остана а кој замина од бродот ФИФА?

По сè што се случуваше во ФИФА претходните две недели, светската фудбалска федерација е пред нов почеток. Некои од старата гарда се повлекоа, некои се спремаат за на суд, а некои останаа. Повеќе

Интерпол бара шестмина корумпирани за следните Мундијали

По ненадејната оставка на Сеп Блатер, како и најавите за истрага на неговата работа, издадена е меѓународна потерница за двајца поранешни високи функционери на ФИФА. Повеќе