таг: сиенен

Сиенен во живо дозна каде греши околу известувањето од катастрофи

Сред поплавите по ураганот Харви, во едно од засолништата, Сиенен наиде на еден од најжестоките медиумски критичари во Хјустон, жената идентификувана како Даниел и нејзината малолетна ќерка, кои премрзнати, утоп мокри и избезумени, беа наместени пред камерата на новинската мрежа за да одговараат на прашања на новинарката. Повеќе

Сиенен ја претвори политиката во спорт
"ЕСПН за политика"

"Идејата дека политиката е спорт не може да се негира, и ние го сфативме тоа и така ѝ пристапивме," објаснува пред неколку дена Џеф Закер во интервју за Њујорк Тајмс. Кој е Џеф Закер? Директорот на Сиенен кој дојде на позицијата во 2013 од Енбиси, каде што исто така беше ЦЕО. Повеќе

Требаа само 60 Томахавк ракети за медиумите да се заљубат во Трамп

Фарид Закарија на Сиенен гордо порача "синоќа Доналд Трамп стана претседател на САД", Њујорк тајмс напиша дека Трамп во нападот се водел од срцето, а Вол Стрит му порача "а сега засекогаш уништи го режимот на Асад". Повеќе

Како Сиенен да се спаси од самиот себе

Во 2004, осум години откако го продаде на Сиенен на Тајм Ворнер, Тед Тарнер, основачот на телевизијата, алармираше за опасностите од корпоративна сопственост на новинските организации. Тарнер тогаш објасни дека во негово време на прво место се вестите, кај новите газди на прво место се кварталните извештаи за профит. Повеќе

Замрзнатиот Рибери и тужбата за СиЕнЕн

Асот на Баерн Минхен уште еднаш побара од американскиот телевизиски гигант да му плати оштета од 1,5 милиони долари, затоа што ставиле негова фотографија на вест за девојка која умрела во криотерапевтска соба. Повеќе

Што е добро и на Андерсон Купер му е драго

Конан O'Браен е првиот американски меинстрим водител кој по прекинот на санкциите отиде да снима во Куба. Притоа најде за сходно прописно да ги изруга СиЕнЕн и целиот нивен концепт за пренесување вести, посебно закачувајќи го Андерсон Купер. Купер го изгледа тоа и одговори. Повеќе

СиЕнЕн заминува од Русија

До крајот на годинава СиЕнЕн ќе го прекине емитувањето на кабелска и сателитска телевизија низ цела Русија заради сите промени кои се воведуваат со новите закони за медиуми во земјата. Повеќе

Што ќе прави СиЕнЕн ако никогаш не го најдат авионот?

Процената е дека СиЕнЕн со покривањето на исчезнувањето на авионот ги претвори вестите во теле-новела. Тука најголем проблем е што драмата на СиЕнЕн може и да не добие завршеток, ако не го откријат авионот. Повеќе

Нема толку "Breaking news" колку што СиЕнЕн мисли дека има

Покривањето на потрагата по авионот на Малезија Ерлајнс, СиЕнЕн со право цело време го води под "breaking news," ама на страна од ова тие се на добар пат да претераат со користење на терминот. Повеќе