таг: руски фудбал

Пријателе, ти си пиел водка пред фудбал

Втора руска лига, играат Сатурн и Химик Арсенал. Уште не почнат дуелот, домашниот голман Арби Межиев излетува како да е поднапиен, а гостинскиот напаѓач Изотов шутира како веќе да е пијан. Повеќе

Центрирал или шутирал, битно даде еврогол

Руски фудбалски Куп, Зенит гостуваше 4.600 километри подалеку од дома, кај Јенисеј во Краснојарск. Во 14’ минута од мечот Констатин Савичев даде преубав гол за домаќинот. На крај претставникот во Лига на шампиони направи пресврт и победи 1-2. Повеќе

Овој фудбалер може бракови да спасува

Во 8. коло од руската Премиер лига, најголемото изнендаување досега сезонава, Ростов, го совлада на гости Локомотив Москва со 1-2. Во 91’ минута од мечот гостинскиот стопер Чернов двапати лудачки ја спаси сопствената мрежа и осигура победа за Ростов. Повеќе

Како капетан Жирков го реши дербито во Русија со ракета

Во 40’ минута од дербито на преубавата „Откритие Арена“ во Москва, 36-годишниот Јуриј Жирков, најстар фудбалер на теренот и еден од најстарите во рускиот фудбал, постигна прекрасен гол. Повеќе

Епидемија на голови од пола игралиште

По Вејн Руни во МЛС, синоќа и Хари Кејн постигна луд гол од средина на терен и тоа против Јувентус. Нивната „маја“ го фатила и Русинот Денис Макаров од втора лига. Повеќе

Најголемиот татин син кој со врски заигра во Лига на шампиони

Навивачите на Локомотив Москва веќе му посветија еден ироничен standing ovation во моментот кога дебитираше во Лигата на шампионите против Галатасарај. За се бил заслужен татко му кој е гигант во Русија и близок пријател на Путин. Повеќе

За љубителите на теории на заговор - чуден гол од Русија

Не, не е ништо за ЦИА, Ватикан, Папата, масоните и илуминатите. На меч од руската втора лига меѓу екипите на Волгар Астрахан и Спартак од Владивосток, стоперот Роман Локтионов дал ист гол како и пред седум години против ист противник, од исто место и во исто време. Повеќе

Зенит потроши 100 милиони евра а остана без Лига на шампиони

Еден од ривалите на Вардар во првата историска сезона од групна фаза во Лига Европа, рускиот Зенит ја игра најлошата сезона во последните неколку години и неверојатен петти пат по ред остана со куси ракави. Повеќе

Најинтересни моменти во европскиот фудбал викендов

Во случај да сте пропуштиле дел од случувањата низ Европа викендов, имаше некои моменти кои се вредни спомен. Повеќе