таг: романски фудбал

Трол на месецот во Романија

Политехника Јаши синоќа дома го пречека лидерот во романската лига и учесник во Лига Европа, Клуж. Итрите домаќини решиле да им дадат дресови од Селтик на сите деца задолжени за фаќање на топките крај теренот, со цел да ги нервираат играчите на Клуж кои неодамна изгубија од шкотскиот шампион во групна фаза од Лига Европа (иако чудесно го елиминираа Селтик во квалификациите за ЛШ летово, па пак се најдоа во ЛЕ). Повеќе

Тренерот на Динамо Букурешт доживеал срцев напад, па го прекинуваа мечот

Дуелот меѓу Динамо Букурешт и Универзитатеа Крајова во романската лига, на подолго време беше во прекин откако Еуџен Неагое, домашниот тренер се пожалил на помошниците дека не му е добро, па со возило на Брзата помош бил префрлен во болница. Мечот подоцна продолжи, а Динамо изгуби 0-2. Според последни информации Неагое е добар и е надвор од животна опасност. Повеќе

Како работи Академијата на Георге Хаџи која со свои деца стана шампион на Романија

Најголемиот бисер на романскиот фудбал, Јанис Хаџи, кој блесна на младинското Евро У-21 беше мета на најголемите европски клубови, но се реши да потпише со белгиски Генк. Претставник е на академијата на легендарниот Георге кој му е татко. Повеќе

Колешке судијка, ќе се омажиш ли за мене?

Романија 4. лига. Пред натпреварот меѓу клубовите АЦС ЦАО 1910 и ЦС Диосиг, помошниот судија ја фати во офсајд колешката судијка од другата страна. Повеќе

Не бе ова Романциве се од друга планета

Сè што не може човек да замисли дека може да се случи во една односно две акции во 30 секунди, може да се видат единствено во романскиот фудбал, во случајов во втора лига. Посебни се Романциве. Повеќе

Романска мотивација на денот

Романскиот клуб Поли Јаш се наоѓа во зоната за разигрување за опстанок во првата лига. Бодови им требаат како лек, па затоа на тренинг им дошла група „молдавски разбојници“ да ги поддржат пред мечот во сабота со лидерот ЦФР Клуж. Клубот е од реонот Молдавија. Повеќе

Најапсурдниот офсајд во 120-та минута

Клуж - Астра е 3:4. Изминуваат продолженијата од два пати по 15 минути и се играат последните секунди. Гостите влечат контра, голманот е излезен и даваат гол за конечни 3:5, арно ама ова е романски фудбал, во случајов куп и тоа не оди така како што мислите. Зошто ја допре побогу, па веќе беше влезена? Повеќе

Нова романска фудбалска циркузијада

Во најновата веќе кој знае која комична и нелогична епизода од романскиот фудбал е овој фаул направен во втората лига. Најјакото е што тренерот се извини, демек добро крив сум и заслужувам црвен картон. Што значи најнормално е тој да интервенира по потреба. Повеќе

Две години од најјаката зафрканција некогаш во фудбалот

На денешен ден пред две години во плејофот за пласман во Лига на шампиони играа Стеауа Букурешт и Манчестер Сити. Пред почетокот на мечот се случи неверојатно комична сцена. Повеќе