таг: Ролинг Стоунс

Rolling Stones + Stevie Wonder // Uptight + Satisfaction (1972)
Стоунси конечно им попуштија на Верв за „Bitter Sweet Symphony“

Во 1997 Ричард Ашкрофт од Верв ја пишува една од химните на бритпоп ерата „Bitter Sweet Symphony“, и до пред некој ден тој немаше речиси никакво право врз песната затоа што земал семлп од песна на Стоунси. Повеќе

Рангирање на секој можен албум на Ролинг стоунс
Рони Вуд одбил хемотерапија заради косата

„Оваа коса не оди никаде“, му рекол гитаристот на Стоунси на својот доктор кој му предложил хемотерапија за третман на откриениот рак на белите дробови. Ете како и вонсериски грдите луѓе можат господски да држат до себе. Повеќе

Кит Ричардс најави нов албум на Стоунси
Првиот концерт на Стонси во Куба
Како Стоунси станаа најголемиот музички бизнис

Деновиве почина баварскиот аристократ Принс Руперт Ловенштајн, гуруто за финансиски операции на Ролинг Стоунс и човекот кој успеаа од речиси банкротирана приказна да направи бизнис од скоро една милијарда долари. Како сторијата на Стоунси стана толку исплатлива? Повеќе

Пинк Флојд бараат бојкот на Стоунси

За првпат во својата историја, Ролинг Стоунс ќе свират во Израел. Роџер Вотерс и Ник Мејсон (тапанарот на Пинк Флојд) сметаат дека е тоа исто како да се свири за режимот кој спроведуваше апартхејд во Јужна Африка

  Повеќе

Фалонови леви сили

Цело ова време Start me up на Стонси да ти имала сублиминална порака за убавината на живот во Југославија. И Џими Фалон само што го открива ова. Повеќе