таг: роберто баџо

Слаломот на Роберто Баџо е вечен

Помладите генерации, растени во ера на најдобрите двајца фудбалери во оваа епоха, Кристијано Роналдо и Лионел Меси, можеби немале прилика да видат дел од магијата на италијанскиот шмекер. Повеќе

Патот на Роберто Баџо и Италија на Светското 1994

Џанлука Паљука, Паоло Малдини, Франко Барези, Антонио Конте, Дино Баџо, Роберто Баџо - плејада врвни италијански фудбалери кои тргнаа послабо на Мундијалот а потоа маестрално стигнаа до финалето каде се случи легендарниот пенал на „малиот Буда“: Повеќе

Пирло + Баџо = боли глава

Андреа тука има 22 години, Роберто 34, а дуелот е Јуве - Бреша одигран на Деле Алпи во 2001-ва година. Заврши 1:1, затоа што овие двајца велемајстори така сакаат. Каков е бре тој прием и дриблинг после таа асистенција. Брилијантно. Повеќе

Денот кога Берлускони и Ањели се грабале за Роберто Баџо

Милан минатото лето му го продаде Де Шиљо на Јувентус за 12 милиони евра, а му даде 40 за да ја појача одбраната со Бонучи. Тоа се двата лански трансфери меѓу вечерашните финалисти во Купот, кои во 90-те имаа битка за еден од најдобрите напаѓачи во тоа време кој бил присилен да потпише за Јуве. Повеќе

„Сине, после Барса можеш да бираш, а ти доаѓаш во Бреша“

Откако по цели 12 години го напушти „Камп Ноу“, големиот Пеп Гвардиола на масата имал преку 10 понуди од големи европски клубови. Се решил да оди во едно градче во Италија со 197.000 жители. Повеќе

Горчината од таа грешка од белата точка ми е иста како во 1994-та
Роберто Баџо

Кој му бил најтежок чувар, во која формација би играл денеска, колку пари би вредел. На овие и на ред други прашања поврзани со фудбалоот, одговара еден од поранешните мајстори со топката кој нема кој не го сакаше. Повеќе

Еден од најубавите голови на СП 1990 на мајсториштето Баџо

Со по 1:0 ги победија Австрија и САД, а трета жртва на нивното мени во групната фаза беше селекцијата на Чехословачка со која се сретнаа на денешен ден пред точно 27 години. Кога Роберто Баџо ќе тргне од средина и ќе проигра со Џузепе Џанини се добива резултат по кој е задолжителна репетиција. Еднаш се раѓа вакво играчиште. Повеќе

Легенда си кога ти се клањаат и противниците

16 мај 2004-та, последно коло во Серија А. Цел Сан Сиро е на нозе, не затоа што Милан ја победи Бреша со 4:2, туку затоа што за последен пат во дрес и копачки се појавува Роберто Баџо, еден од најдобрите италијански напаѓачи на сите времиња.  Повеќе

Антологиски прием на Баџо на Деле Алпи

1 април 2001-ва, Јувентус води 1:0 против Бреша. На 5 минути до крај гостите израмнуваат откако еден 22 годишен дечко по име Андреа Пирло му дава топка со очи на 34 годишниот Баџо кој ја заврши акцијата на најелегантниот можен начин. Акција за во учебниците. Повеќе