таг: пародија

Екстремно точна пародија на Ајфон Х

Како што е ред, да ја завршиме патерицата од Ајфон денот со трето видео на темата - најава и презентација на емоџи машината од 1.000 долари. Повеќе

Момците што ги измислија сите здрави јадења во последнава деценија

Ок, целиот скеч е пародија, ама може да пројде само затоа што целата индустрија за супер-лековити-магично-здрави јадења е смешка (што заработува милијарди долари годишно). Повеќе

„Пичкица“: прв роман посветен на ерата на Трамп

Не дека и претходно немаше романи кои од далеку најавуваа можност некој како актуелниот 45-ти претседател на САД да го преземе кормилото на земјата. Но новата книга на Хауард Џејкобсон е опишана како „брутална сатира која ги повикува сите писатели на активен отпор“ кон човекот кој сега има име, презиме и еден фин епитет, кој е просто греота да се троши за опис на ликови како него. Повеќе

Ајфон 7: Што Џони Ајв дал, Џони Ајв може да го одземе

Преубавите, идилични видеа на технолошко блаженство од Епл никогаш нема да престанат да бидат најдобрата можна платформа за која било пародија на Епл. Повеќе

Секоја можна Вајс репортажа

Сторија за канадска шверцерка, која пренесува изворска канадска вода во САД и ја продава за 60 долари од литар. Комплетна пародија изработена од This is That, што совршено го покрива (инаку извонредниот) шаблон на Вајс. Повеќе

Пародијата може да биде исплатлива

Потребно е  или да се има публика, пазар и медиумска сцена или пак да постојат лесно навредливи политичари кои се мислат моќни. Ок, она првото го немаме. Повеќе

Најпознатиот анонимус за светската титула на Србија

Бркот со двата заба и најзаразно смеење кој го измонтираа во најразлични варијанти, ја коментира победата на Србија против Бразил во финалето на Светското младинско првенство и тоа што им го вети српската старлета. Повеќе

Kaко да звучиш паметно на ТЕД?
Видео

Говорите на ТЕД си имаат фатено некаков терк, кој деконструиран истовремено делува и прелесен за изведување, и некако глупо. Ама лесно е да се потсмеваш со структури, оди создади содржина да те видам... Повеќе

Чисти глупости како висока наука
Скандал во Србија

Додека услугите на „професионалните професори" стануваат сè побарани на пазарот на изработка магистерски и докторски работи, истите тие мака мачат да си ги задржат работните места и да напредуваат со титулите. Белградска „Политика" објави спектакуларен пример кој покажува до каде дошла работата во измислување „научни" текстови. Повеќе