таг: мраз

Mанијата за летно лизгање на мраз

Мразот за богатите Европејци од 19 век претставувал знак на престиж - да се има дома за разладување, но и да се лизга на него во текот на целата година. Со глобалното затоплување, и покрај сета расположива технологија, ова може да стане и луксуз на иднината.  Повеќе

Како да направиш проѕирен мраз за пијачка
Фински слободни активности: замрзнато езеро вс. млаз вода под притисок од 44.000 пси
Викаш ладна била водата на базен?
Олимпијада без хокеј к’о подрум без ајвар

За време на неодамнешната посета на Канада, претседателот на Светската хокеарска федерација Рене Фазел соопштил дека Меѓународниот Олимписки Комитет размислува за сериозни измени во машкиот хокеарски турнир на Олимпијада. Повеќе

Како се распаѓаше мразот
Кројачот да ви ги врати парите

Дури и ако не гледате карлинг, овој спорт би можел да ви одземе внимание особено кога играат Норвежаните. Еден детал посебно ќе ви боде очи. Повеќе

110.000 кондоми за атлетите - почнуваат Зимските Олимпски Игри

Денеска свечено ќе бидат отворени ЗОИ 2018 во Пјонгчанг, Јужна Кореа. Рекордни 2.925 спортисти од 92 земји ќе се борат за медалите на рекордно ниски температури од -20 степени. Повеќе

Хокеарски тепачки во Загреб

Хокеарите на Медвешчак загубија во Загреб од последната екипа во ЕБЕЛ лигата со 1:2, а мечот го засени неверојатна тепачка меѓу хрватскиот хокеар Том Заношки и гостинскиот Крис Де Соуза. Покрај редовните „тегнења“ на мраз овде се грабнаа и на пат кон соблекувалната. Повеќе