таг: марко ван бастен

Никој не го повтори ова ремек дело на Ван Бастен

На ЕП 1988 во Германија во финале се сретнаа Холандија и СССР. Напаѓач на Утрехт по име Марко ван Бастен го постигна најубавиот гол во историјата на ова натпреварување и со тоа и донесе првиот и единствен трофеј на оваа земја. Не е ова гол за секој шпиц, закони по физика сруши. Повеќе

Го видовте ли шкотскиот Ван Бастен?

Во шкотската Премиер лига, Хамилтон лесно, со 0-2 го преслуша Абердин. Џорџ Окли како Ван Бастен на времето го отвори резултатот. Повеќе

Кога на Суарез му отекол зглобот, ги облекол поголемите копачки на Џерард и дал гол

„Уругвајските корени ме научија никогаш да не се предавам, а холандската школа ме научи да размислувам“, вели Уругваецот кој сите соиграчи каде што играл го паметат по страшната спремност да „изгине“ на терен со што ги заразувал и другите да бидат борбени како војници. Повеќе

Новите фудбалски правила кои ги тестираше Ван Бастен

Холандската легенда која е одговорна за технолошките иновации во ФИФА, има во глава нови идеи со кои скроз би се променил фудбалот. Повеќе

„Сењор Перес, ова е син ми Марко и тој ќе игра за вашиот клуб“
Фудбалскиот пат на Марко Асенсио

Марко Асенсио има 20 години, а веќе важи за еден од најголемите таленти во историјата на шпанскиот фудбал. За три години поминал пат од четвртата лига до еден од најдобрите клубови на светот. Повеќе

Фудбалот како поле за натпревар без пенали и офсајди

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Марко Ван Бастен, од неодамна стана шеф за технички развој на ФИФА, што во разбирливи термини значи - да менува се што не му се допаѓа околу фудбалот. Кој да знае дека на Ван Бастен толку работи не му се допаѓале. Повеќе

10 најубави голови во историјата на Европските првенства

Марка преку гласање организирано за своите читатели ги избра десетте најубави голови во историјата на европските шампионати. Од ван Бастен и Ујлан до Балотели и Златан. Повеќе

Ван Бастен сака фудбал без офсајд

Легендата на холандскиот фудбал Марко ван Бастен верува дека фудбалот треба да доживее бројни промени во однос на правилата, за да остане атрактивен. Тој лично би го укинал офсајдот. Повеќе

Бака и Луиз Адриано како Гулит и Ван Бастен

Дебито на новиот тандем на Милан, Карлос Бака и Луиз Адирано ќе се одвива во Тоскана, на истото место каде што за Милан дебитираа легендарните Холанѓани. Росонерите вечерва ѝ гостуваат на Фиорентина од 20:45. Повеќе