таг: малме

Арсенал даде 2 гола за 2 минути и оди во следна фаза, Лацио испадна

И покрај тоа што губеа дури со 2:0 во 69' минута и беа на прагот да испаднат од Лига Европа, фудбалерите на Арсенал во неколку секунди постигнаа 2 гола и се спасија од бламажа. Повеќе

Не е Златан, Маркус е синот на Малме

Во чест на една од своите најголеми клупски легенди, Маркус Розенберг, виоскиот центарфор кој од свои 5 години е во Малме, а кој синоќа го одигра последниот меч за шведскиот клуб затоа што оди во пензија, навивачите подготвиле прекрасна кореографија. Повеќе

Ма какви редари има шутка да му правиме за гол во 96-та

Најголемата голеада на синоќешните средби од Лига Европа се случи во Шведска, каде Малме го совлада Динамо Киев со 4:3. Голот за победа падна во 6-та минута од продолжението и значи втора позиција за Швеѓаните кои остануваат со шанси за следна рунда. Ова е таа емоција играч - навивачи. Повеќе

Ова што му го направивте на Ибра има влијание ко ланскиот снег

Група навивачи на шведскиот клуб Малме, го изразија својот гнев што нивниот миленик до вчера, Златан Ибрахимовиќ купува 50% од акциите на клубот Хамарби. После капакот од вц шолја, сега запалија неколку бакљи врз неговата статуа. И што со тоа? Повеќе

Капак од вц шолја над статуата на Ибрахимовиќ

Навивачите на Малме се гневни што човекот кој израсна во нивниот клуб и кој важи за најголема клупска икона, се сврти кон нивниот ривал Хамарби. Златан решил да купи дел од акциите на Хамарби а се шпекулира дека и кариерата би можел да ја продолжи во оваа екипа, чии мнозинство акции ги држи компанија сопственик на ЛА Галакси каде Ибра играше до скоро. Повеќе

Во Њујорк има Статуа на слободата, а во Малме поставија статуа на Златан

Во 2016 година Ибрахимовиќ се пошегува дека нема да замине од ПСЖ под еден усов: ако наместо Ајфеловата кула во Париз, се појави негова статуа. Набрзо замина во Манчестер. Повеќе

Најинтересниот меч во Лига Европа: Малме - Копенхаген преку фасцинантниот мост

Од 24 одиграни натпревари синоќа во ЛЕ, најинтересен беше мечот меѓу комшиите од Шведска и Данска. Копенхаген му гостуваше на Малме, а дистанцата меѓу овие два града е само 43 километри и тоа преку оној фамозен мост. Повеќе

Златан, ова твое дете ли е?

Голот познат како шкорпион го усоврши и прослави најдобриот шведски фудбалер на сите времиња, Златан Ибрахимовиќ. Уште во раната младост во шведски Малме давал такви голови, а и подоцна за европските гиганти. Сега во Малме за шкорпион е задолжен Андерс Кристиансен кој така ја погоди мрежата против Сириус. Повеќе

Моментот кога ќе испалиш ракета во гол

Со вкупен резултат 11-0, Малме ја помина првата квалификациска рунда против полуаматерите Балимена Јунајтед од Северна Ирска. Еден од 11-те гола во двомечот кој го даде Бехрант Сафати беше прав тонч! Повеќе