таг: луис назарио да лима роналдо

Како испадна Роналдо да стане газда на Ваљадолид?

Еден од најдобрите фудбалери во историјата, Бразилецот Роналдо купил 51% од акциите на клубот Реал Ваљадолид за 30 милиони евра. Во играчката кариера против овој клуб дал шест гола. Повеќе

Рекламата на Најк за Бразил 2018 како легендарната од ’98-ма

Точно 20 години по легендарниот Мундијал во Франција, во Бразил се сними слична реклама како за тоа Светско. Само тогаш со легендарните Роналдо, Ромарио, Денилсон, Леонардо, Кафу, Лусио, а сега со некои нови клинци. Повеќе

Што ти е живот

Како млад уште додека играл за Малме, Златан Ибрахимовиќ во својата соба имал постери од својот идол Бразилецот Роналдо. Низ кариерата Ибра често зборуваше дека за него најдобар фудбалер на сите времиња е Рони. Поминаа 20 и кусур години а Рони дојде на гости кај Златан во Лос Анџелес и му посака среќа. Повеќе

Најбрзиот напад во историјата на градското дерби

Кога Раул, Бекам, Зидан, Роберто Карлос и Роналдо не им дадоа на играчите на Атлетико да ја видат топката. Повеќе

Што не знаеме за големиот Роналдо и драмата пред Мундијалот 1998

„Среќа што Роберто Карлос кој му беше цимер бил присутен во собата кога Роналдо доживеал страшен напад, го голтнал јазикот и се тресел“, вели докторот кој ги проучил сите документи и анализи околу здравствената состојба на Феноменот кој бил приморан да го игра финалето. Повеќе

Легендарниот бек кој има осум деца од седум жени
Приказна за фудбалскиот пат на Роберто Карлос

По многумина најдобриот лев бек во историјата на фудбалот. Човекот кој фудбалот го играше со најголемите величини каков што беше и самиот има неверојатна биографија за која наскоро може да се очекува игран филм. Повеќе

Дебитантските голови на ѕвездите во Серија А

Шева на 22 години за Милан, Роналдо на 20 години за Интер, Клосе на 32 години, Балотели на 17 и сите најпознати фудбалери од италијанското првенство кои даваа дебитантски гол на разни стадиони ширум Италија. Повеќе

Интер слави 109 години постоење
Никогаш испаднати во Серија Б

На денот на својот 109-ти роденден Интер прима честитки од поранешни и сегашни фудбалери, од градоначалникот на Милано и од синот на газдата. Повеќе

Класика в жанра

Се викаше ’Тајниот Турнир’ а беше познат и како ’Кафезот’. До ден денес е најславна рекламна кампања на Најк која што коинцидираше со Светското првенство 2002. Повеќе