таг: лига еден

За Нова година на гостување далечно 230 километри во трета лига

Додека секој „нормален“ човек на 1-ви јануари 2019 се излежувал сабајлечки, мамурен од прославата на Нова година претходната вечер, околу 8.000 верни навивачи на Сандерленд тргнале на далечно гостување во Блекпул каде прославија важна победа. Повеќе

Пази ова: Навивач на Свиндон не пропуштил натпревар од 1981-ва година

Јунакот на приказнава се вика Дерек Елстон. Последен пат пропуштил натпревар на неговиот Свиндон на 5 декември 1981 година. Дали врнело, дали било топло, дали се оперирал или немал пари за бензин - ништо не го спречувало да патува за омилениот тим. Повеќе

Сторија за англискиот голман кој ги избави од проклетството пенали

Пред една година никој не знаел ништо за голманот Џордан Пикфорд кој се ашкал по позајмици во нисколигашите, потоа бранеше во испаднатиот Сандерленд а денес важи за најдобар англиски голман. Повеќе

Најснажниот фудбалер во Англија му прати видео порака на Рамос

Адебајо Акинфенва игра за Викомб Вондерерс во Лига 2 (четврта лига по ред). Висок е 1,80 и тежи 103 килограми. Важи за најјак фудбалер во Англија, а на Твитер му прати видео порака на Серхио Рамос. Повеќе

Што се случува кога тимот има исти дресови како редарот

Фудбалерот од средниот ред на Питерборо, Мајкл Боствик стана можеби најголемата жртва на модерниот тренд на дречливи гостински дресови. Боствик не знаеше дали да го пцуе редарот или бојата на дресот на мечот против Нортемптон. Повеќе

Како опсесија со Football Manager може да ти донесе работа

Англичанецот Мат Нејл на 15 години почнал да доставува извештаи за играчи до ултра популарната видео игра Football Manager. Откако напредувал, го вработиле во англиски четвртолигаш каде работи како аналитичар. Повеќе

Го крстил синот Милвол, без да знае сопругата

Кај нас уште не сме слушнале некој да крсти дете Вардар, Силекс или Шкендија. Во Лондон, навивач на Милвол решил страста кон клубот и буквално да ја префрли од татко на син. Повеќе

Сезонска карта за Јеовил и Ист Фајф поскапа од сезонската за Барса
Премиер лига и натаму изгор скапа

Најновото истражување Цена на влезници од БиБиСи уште еднаш потврди дека најскапи карти, дресови и клупска опрема во Европа плаќаат навивачите на Арсенал, а ништо поевтини не се ниту послабо рангираните клубови во Англија. Повеќе

Најголемите англиски дерби средби

Автентичниот англиски фудбал со полни стадиони и фантастична атмосфера последниве години го заменија арапските и руските милијардери, како и строгите закони и репресија над навивачите. Сепак, некои дерби дуели и натаму го чуваат она вистинското. Повеќе