таг: кристијано роналдо

Имуноста на Роналдо од повреди благодарение на јак тренинг

Кристијано Роналдо многу ретко во кариерата отсуствувал од фудбалските терени, а синоќешната повреда на мечот со Србија нè натера да направиме кратка ретроспектива на овој сегмент од кариерата на Португалецот. Повеќе

Кристијано со хет-трикот во ЛШ на Реал му донел пола милион евра

Португалецот му даде три гола на Атлетико и не ни претпоставувал дека му помогнал на клубот од кој замина минатото лето, да заработи околу 500.000 евра повеќе. Повеќе

Спектакуларниот еврогол на Роналдо на кој Канизарес беше само гледач

Не е ова некој официјален натпревар кој има резултатска важност, ама затоа се работи за меч на кој Кристијано Роналдо го постигна еден од најубавите голови од слободен удар во кариерата. Можеби ќе се присетите на оваа бомба. Само 22 години има тука. Повеќе

Роналдо како старее дивее сè повеќе

Имаме интересно видео со споредба на осум светска класа напаѓачи на кои им се прикажува реализацијата во секоја нивна возраст од кариерата. Во младоста најмногу растураат Агуеро и Руни, ама потоа едни други двајца им го земаат приматот и се качуваат на тронот каде се недостижни. 1.327 голови имаат заедно. Неверојатно. Повеќе

Роналдо се појави во ресторан после хет-трикот

Ресторан во Торино во вторник навечер после Лига на шампиони. Амбиентот мирен, луѓето си вечераат. Поминува Роналдо после хет-трикот со Атлетико и се пореметува и амбиент и сè. Повеќе

Како играше Роналдо пред да јаде заушки

Во Јунајтед отиде на 18 години, млад, незрел и невоспитан (фудбалски). Фергусон го зема под свое и го направи човек, а Гигс, Кин, Фердинанд и компанија го клоцаа на тренинзи за да го исчеличат и за да разбере дека фудбалот не се состои од пењавење на топката. Вака го тупеше тогаш. Сега е скроз друг. Повеќе

Модриќ враќај ја Златната топка, Кристијано ги затна хејтерите

Во ера кога е неизбежно кафанско докажување дека играч се мери по она што го прикажува на терен, а не по тоа колку гел има на косата, вака изгледа расправата меѓу оној кој фудбалот го разбира и оној кој гледа низ призма на его трип. Повеќе

Кавур ја основа Италија, Масимилјано Алегри ја обедини

Уште од голот на Гросо 2006 во Дортмунд Италија не била обединета како синоќа. Камбекот на Јуве против Атлетико го славеа и честитаа и оние од Рим и од Неапол и од Калабрија. А сè благодарение на човекот кој изнесе најголем товар на грб и ја сработи својата работа. Повеќе

Кристијано му врати на Симеоне со истиот гест

Откако тренерот на Атлетико на првиот меч непримерено гестикулираше големи мадиња, Португалецот синоќа после еден од трите гола возврати со иста мерка. Симеоне за гестот беше казнет со 20.000 евра. Повеќе