таг: кариера

Нејмар има повеќе жолти картони и од Пепе

Во неделниот класик на францускиот фудбал Марсеј - ПСЖ, Нејмар доби два жолти картони за пар минути и прво исклучување во дресот на Парижаните. Со овие картони „О’Неј“ на 25 години и 526 меча во кариерата собрал вкупно 8 црвени и 138 жолти картони. Колку за споредба силеџијата Пепе на 530 меча добил 123 жолти и 9 црвени картони. Повеќе

Личната исповед на Роналдо за животниот пат
A Minha História

На 11 години со ранец на грбот го испратиле сам од родниот остров Мадеира во големата метропола Лисабон каде му било тешко без најблиските. Денес на копачките има изгравирано зборови и последната работа што ја прави пред да истрча на терен е да ги прочита: „Сонот на малиот“. Повеќе

Тренерот кој во родниот крај го сакаат повеќе од Дејвид Боуви
Дома си е дома

Откако ги спакувал куферите и заминал на пат околу светот, 70-годишниот Рој Хоџсон после 51 година се враќа дома, меѓу своите но пред најголемата задача во животот - да ги спаси од испаѓање како што спасуваше многу други. Повеќе

Најдобрите 10 голови на Тоти во кариерата

Пази, кога од 307 гола треба да одбереш 10 најубави значи дека ќе имаш многу голема ама убава работа. Повеќе

Ни Милер веќе не е тоа што беше

Секако, Баерн ги сака и цени своите лидери. Но повеќе ги сака трофеите така што нема правила дека на некоја ѕвезда ќе му даде повеќе време да ја најде формата. Не си спремен да му помогнеш на клубот да победува? Има такви кои ќе го направат тоа место тебе Повеќе

Лука Тони стигна до крајот, најави повлекување

Во 2006. година стана светски првак со Италија и првиот Италијанец кој ја освоил Златната копачка за најдобар стрелец во Европа, има две титули со Баерн Минхен и смени преку 12 клуба. Конечно стигна до финишот. Повеќе

Зошто Де Ниро се брука со оние глупи филмови?

На планетава во моментов веројатно нема актер со толку легендарно портфолио. Ловец  на елени, Таксист, Кум, Разјарениот бик... Па сепак, Роберт Де Ниро со години и упорно го сере тоа свое наследство, глумејќи инфантилни ролји во куп боза филмови. Не можеше ли овој наш јунак да реши да старее како Џин Хекман или Шон Конери? Повеќе

Што пишуваа весниците за нив пред славата?

Прашањето со што се занимаваат спортистите по завршувањето на кариерата е еднакво интересно како и прашањето за почетокот на нивната кариера. Со оглед на тоа што многу сајтови и весници во последните неколку години се дигитализирани, нивните архиви се достапни и може да се дознае како почнала раната фаза на суперѕвездите. Повеќе

Џибрил Сисе се повлекува од фудбалот

Поранешниот француски репрезентативец реши на 34 години да ја заврши кариерата во која настапуваше за 12 клубови во 6 различни земји. Повеќе