таг: капитенска лента

Навивачите на Шалке му ја одземаа лентата на капитенот поради мизерни резултати

Каква иронија, тимот кој во името има броеви 04, изгуби дома 0-4 од Фортуна Дизелдорф и ја продлабочи сериозната криза поради која може да испадне од Бундеслига. Повеќе

Серија А му дозволи на капитенот на Фиорентина да носи лента со името на Астори

Тоа е најмалку што можат да го сторат во чест на нивниот вечен капитен кој лани прерано почина и чија смрт ја потресе светската фудбалска јавност. Повеќе

Како Бонучи го прослави голот против Јувентус

Леонардо после седум години во дресот на Јуве синоќа даде гол против поранешниот тим и тоа во улога на капитен на Милан. Во 27’ минута од мечот Бонучи го израмни резултатот на 1-1 и ја прекина рекордната серија на Јувентус и на Џиџи Буфон без примен гол. Повеќе

Белгиецот Компани е најучениот меѓу фудбалерите

Дете на мигранти од Конго, капитенот на белгиската фудбалска репрезентација и на англискиот лидер Манчестер Сити важи за еден од најинтелегните играчи на денешницата. Не го занимаваат шарени копачки и фризури со гел, туку нешто далеку подлабоко. Повеќе

Нека не ве чуди Донарума, така го зафркна и Интер
Скаутот Марторели

Дебитираше на 16 години, Милан му овозможи да го покаже неспорниот талент, го направи репрезентативец на Италија и му понуди годишна плата од 5 милиони евра, но младиот Донарума само од нему познати причини одби да го продолжи договорот. Повеќе

Кое е детето на кое Тоти му ја даде капитенската лента

Во Рома е продолжена традицијата - капитенската лента да му припадне на оној којшто израснал во клубот и кој најдобро знае за грбот на римскиот клуб. Повеќе