таг: кака

Ретко некој вака да се прошетал на Олд Трафорд во ера на Ферги

Легендарниот Бразилец Кака кој се прослави во Милан денеска полни 37 години. Тешко дека има навивач на Росонерите кој не го памети овој уникатен соло продор со кој ја уништи одбраната на Јунајтед. Ова е сезоната кога го освоија трофејот во финале со Ливерпул, а видеово е од полуфинале.  Повеќе

Каков тандем беа Шевченко и Кака

Милан во ерата пред и после Марко Ван Бастен немал напаѓачко дуо како Украинецот и Бразилецот. Едниот му местеше, а другиот со лева, со десна, со глава, од прва, ги решеташе противничките голмани. Просто неверојатно колку беа добри. На денешните дрвца што играат за славниот Милан треба да им се пушта видеово. Повеќе

Си се заиграл со Меси, Зидан, Лампард, Кака, а те викаат одма дома да одиш

Што знаат дома кои се најголемите ѕвезди на фудбалот во последните 50 години? А малиот Хозе таман се заигра. Повеќе

Најјаките изјави во кариерата на славеникот Рино Гатузо

„Ова е рај, мора да сонувам“, изјави најголемиот борец во историјата на италијанскиот фудбал кога го назначија за тренер на Милан. На 9. јануари наполни 40 години и за секоја година има по некоја занимлива искрена изјава. Повеќе

Кака: Моите топ 5 фудбалски животни меча

Со оглед на тоа што се опрости од МЛС лигата, а веројатно ќе стави и крај на активното играње фудбал, бразилскиот ас ја сумираше кариерата во пет натпревари кои му го промениле животот. Не одбра ниту еден меч од Реал Мадрид каде играше од 2009-та до 2013-та. Повеќе

Не се раѓаат повторно вакви легенди

Роналдо, Роналдињо, Робињо, Кака, Адријано, Роберто Карлос...Колку тоа звучи бразилски. Овој епски состав играше самба и во соблекувална и на терен. Одиме. Повеќе

Сторија за насмеаното дете од Копакабана
I belong to Jesus

Бразилецот Кака се опрости од МЛС лигата и е близу до завршување на кариерата. „Веќе не уживам во играњето фудбал зошто имам болки после секој меч“. Што не знаеме за сјајниот Бразилец? Повеќе

Слаломот на Кака кога Меси голташе прашина

Кога Кака играше во топ форма беше мераци да се гледаат неговите игри за Милан и Бразил. Пазете каде ја прими и колку истрча, се разбира со завршница, а чувар Лионел Меси кој џабе се измори. Повеќе

Како Кака ја стави во сендвич одбраната на Манчестер

Сезоната 2006/2007 во ЛШ беше сезона на Милан кој стигна до седмата европска круна. Тогаш го имаа извонредниот Кака кој заврши како најдобар стрелец со 10 гола. По повод неговиот 35 роденден ќе издвоиме на еден од нив, оној во полуфиналето на Олд Трафорд кога ги исфрли од игра Евра и Хајнце. Повеќе