таг: фиорентина

11 минути на терен назад во Италија и одма даде гол

Само што се врати назад во италијанскиот фудбал како позајмен играч од Вулверхемптон во Фиорентина, Патрик Кутроне даде гол во 11-та минута од мечот во Купот на Италија против Аталанта. Дали е ова најава за ефикасна пролет на детето кое Милан го даде? Повеќе

Контрата и голот на Фиорентина во 92-ра се врв

Имаа водство на непријатното гостување во Фиренца 84 минути и држеа два бода предност пред Јуве. Сè тоа падна во вода кога еден нов клинец ја прими на центар и одигра дрска соло акција, без пардон што покрај него трчаше Милан Шкриниар, а бранеше Хандановиќ. Повеќе

За ова знаеш дека казна од 4-5 меча не ти бега

После мечот Фиорентина - Лацио (1-2), Франк Рибери кој беше заменет од тренерот Монтела со Боатенг во 74’ минута, им се пушти на судиите. Два пати силно го турна помошникот линиски судија Матео Пасери поради тоа што не сигнализирал фаул од Лукаку над Сотил во акцијата после која Чиро Имобиле го постигна победничкиот гол. Повеќе

Не е можно ова да се промаши

Фиорентина загуби од Бенфика 1:2 со гол во 93-та минута на меѓународниот шампионски куп во САД. Загуби затоа што Марко Бенаси го загуби компасот. Повеќе

Гаљардини од Интер на мобилен му покажуваше за пеналот на судијата

Додека се играа две мега дерби средби во Англија меѓу Јунајтед и Ливерпул и Сити и Челси кои завршија досадно 0:0, во Италија Фиорентина и Интер одиграа луд меч со дури 6 погодоци. Повеќе

Спектакукарен гол од слободен удар на Фиорентина

И покрај предноста од 1:3, Интер не успеа да слави на тешкото гостување во Фиренца кое заврши без победник. Слободниот удар на Луис Муриел za 2:3 е боли глава. Но во судиското продолжение имаше многу погрешна судиска одлука за 3:3. Повеќе

Го видовте ли циркусот со ВАР на СПАЛ - Фиорентина и во Полска?

Во Италија на мечот од Серија А имаше досега невидено толкување на ситуации за ВАР. А слична приказна и во Полска на дербито Легија - Краковија каде играч доби втор жолт, па му го избришаа и му дадоа директен црвен. Повеќе

Батистута наполни 50 години - кои беа 20 негови најдобри голови?

На 1 февруари во 1969 година во градот Авеланеда во реонот Санта Фе во Аргентина се родил човекот кој стана миленик на многу генерации. Повеќе

Седмица на лото каква што Рома памети многу пати низ историјата

Фудбалерите на Рома изгубија 7:1 од Фиорентина во четвртфиналето на Купот на Италија и по 2007-ма на „Олд Трафорд“ им приредија на своите навивачи уште еден тежок срам. Повеќе