таг: финансиски фер плеј

Како УЕФА замижила пред кршењето правила од ПСЖ кој дал за реклами

Како тоа ПСЖ во едно исто лето, 2017 ги доведе Нејмар и Килијан Мбапе во своите редови и како потроши преку 400 милиони без да ги наруши строгите правила на финансиски фер плеј од кој настрадаа многу поголеми гигнати? Повеќе

Ондреј Ди Марија од Словачка
ЕП 2016 Франција

Главна ѕвезда на Словачка без сомнеж е Марек Хамшик, но најперспективен играч од оваа земја е 21-годишниот Ондреј Дуда од Легија Варшава. Дуда го даде единствениот гол за Словаците досега на ЕП. Повеќе

Стоп за трансфери на 10 италијански клубови ако продолжат вака

Италијанската фудбалска федерација по теркот на УЕФА ги заострува правилата во финансискиот фер плеј кој ќе ги тангира сите прволигаши. Повеќе

Манчестер Сити и ПСЖ ги прекршуваат правилата на УЕФА

УЕФА им понуди на клубовите кои ги прекршуваат правилата на финансискиот фер-плеј да прифатат договори за решавање на споровите или да заработат казни. Први на тапет се Манчестер Сити и ПСЖ. Повеќе

Финансискиот фер плеј демонстрира одлични резултати

Европската куќа на фудбалот може да се пофали со доста солидни бројки откако го воведе новото правило за штедење на клубовите. Загубите на европските екипи по воведувањето на фер плејот за трошење пари се намалиле за дури 600 милиони евра. Повеќе

УЕФА нема да им прости на Монако, ПСЖ и Сити

Европските фудбалски гиганти добија предупредување од УЕФА која е цврсто решена да ги спроведе законите на финансискиот фер плеј при што на никого нема да му биде прогледано низ прсти. Повеќе

Фудбалските клубови се дават во долгови

Дури 46 фудбалски клубови не ги исполнуваат условите на финансискиот фер плеј, се вели во извештајот на УЕФА според кој загубите на клубовите пред да почнат да се применуваат новите закони достигнале до 1,7 милијарди евра. Повеќе

Спонзорот на УЕФА прв ќе го прекрши нивниот закон

Со купувањето на Хулк и Витсел, екипата на Зенит е на добар пат да ги прекрши правилата на УЕФА за финансиски фер плеј, но тоа воопшто нема да претставува проблем затоа што овие трансфери беа финансирани од Газпром, компанијата која неодамна стана спонзор и на УЕФА. Повеќе

Ќе успее ли финансискиот фер плеј на УЕФА?

Сигурно сте слушнале за новите правила на УЕФА под името „финансиски фер плеј", но се уште не ви е јасно како тоа функционира. Ајде на кратко и на поедноставен начин да се обидеме да ви објасниме што точно пишува во тие правила кои се сместени на документ од 93 страници. Повеќе