таг: евертон

Мажот и жената кои 60 години го гледаат дербито на Ливерпул

Виктор има 85 години, а Џојс 82. Двајцата се од градот Ливерпул и заедно го гледале Мерсисајд дербито Евертон - Ливерпул повеќе од 6 децении! Пред вечерашното ново дерби кое ќе се игра на „Енфилд Роуд“, тие двајца раскажаа сеќавања. Џојс е за „црвените“ а Виктор е за „карамелите“. Врвна прича. Повеќе

Реал Мадрид бе, не Атлетико

Поминаа 14 години по еден од најневеројатните трансфери во фудбалска Европа, кога како гром од ведро небо се појави веста дека Реал Мадрид го доведува фудбалерот кој едноставно не беше тип на играч за „кралскиот клуб“. Повеќе

Евертон го изненади Мојс со два дреса

Талентираниот италијански напаѓач Мојс Кин направи трансфер од Јуве во Евертон за сума од 27,5 милиони евра. Спортскиот директор на неговиот нов клуб за кој потпиша пет годишен договор му спреми ептен топло добре дојде во новата средина со многу пријатен гест. Повеќе

Бразилецот кој на телевизија разбра дека е викнат во репрезентација

Објавувањето на списокот репрезентативци за следните натпревари е право шоу и празник во Бразил. Таму се собираат цели фамилии со играчите и чекаат да го слушнат нивното име на списокот. Во Бразил наскоро почнува врвната Копа Америка. Повеќе

На комшијата да му цркне кравата

Откако Ливерпул во последното коло остана без титулата во Премиер лига, која што ја зема Манчестер Сити со убедлив триумф на гости кај Брајтон (1-4), навивачите на Евертон, градскиот ривал на „црвените“ потсетија каде Ливерпул ги изгубил последните бодови во Премиер лига кои го чинеле титула. Повеќе

Дете што собира топки го иритираше Клоп

Големото градско дерби завршува 0-0, тренерот на Ливерпул Клоп тргнува кон соблекувалната, кога едно дете почнува иронично да му аплаудира во лице. Германецот сфати дека малиот го зафркава па тргна накај него по објаснување. Повеќе

А ја знаете ли приказната за напаѓачот на Евертон кој влегол во игра без дозвола на тренерот?

Циркузот со Кепа заврши откако Челси за непослушноста реши да го казни со една неделна плата (Абе ама му го накршија, што да ви кажеме). Него ние одиме со една слична или обратна ретро сторија во која една будалетинка од Нигерија влегла на терен без прашање. Остај тоа него и два гола дал за финале. Повеќе

Црна мачка шеташе на сред терен на мечот Евертон - Вулверхемптон

Саботниот меч Евертон - Вулвехремптон беше прекинат на две минути на средината од вториот дел поради тоа што на „Гудисон Парк“ истрча црна мачка која ги забавуваше гледачите. Мачката го претрча практично цел терен а на крајот редарите некако успеаа да ја пренасочат кон подтрибинскиот простор. Повеќе

Тачер врати се - Милволци се потепаа со навивачите на Евертон

Во 1973-та година на „Гудисон Парк“ во Ливерпул, 7 навивачи на Милвол биле нападнати со нож од хулиганите на Евертон. Низ годините кај стариот „Ден“ стадион на Милвол имало графити: „Ако има среќа дајте ни го Евертон во Купот“. Денешната генерација навивачи на Милвол е трета задоена со омраза кон Евертон. Повеќе