таг: елиф елмас

Специјален подарок од Луис Суарез за Елмас

Македонскиот фудбалски репрезентативец Елиф Елмас игра стандардно за турскиот гигант Фенербахче и е меѓу подобрите во тимот. Во текот на неделата Елмас на Твитер го објави подарокот кој го добил од Луис Суарез, дрес со автограм и посвета, најверојатно благодарение на Мартин Шкртел кој со Уругваецот играше во Ливерпул. Повеќе

Елмас блесна со гол на турското Ел Класико

Во период кога веќе тешко е да се следат сите медиумски написи за тој колку пари нуди за македонскиот бисер и каде ќе ја продолжи кариерата, тој постигна гол во големото турско дерби меѓу Фенербахче и Галатасарај кое заврши 1:1. Одлично се снајде во шеснаесетник 19 годишниот репрезентативец на Македонија. Повеќе

Арапскиот коментатор офкаше на голот на Елмас

Со 19 години и 6 месеци, Елиф Елмас синоќа против Летонија стана втор најмлад стрелец во историјата на македонската репрезентација. Со првиот гол го отвори резултатот, а со последниот го затвори и ги наполните турските медиуми кои го величат во еден куп спортски портали. Мајсторијата на фудбалерот на Фенербахче има уште поголем шмек со арапски коментатор. Повеќе

Ремек делото на Елмас против Летонците

Играта на македонската фудбалска репрезентација падна откако излезе лидерот Пандев, а Летонците тоа го искористија и во 87 минута намалија на 2:1. Но во третата минута од судиското продолженија македонскиот бисер со мајсторија ја крена на нозе арената Филип Втори. Погледнете го овој лоб на 19 годишниот член на Фенербахче за конечни 3:1 Повеќе

Лесен залак за Македонија

Македонската фудбалска репрезентација со победа го отвори новиот квалификациски циклус за ЕП 2020. Момците на Игор Ангеловски играа викторија пред голот на Летонија која е 131-ва селекција според рангот на ФИФА и ја решија уште во првото полувреме. Повеќе

АС: Реал Мадрид сериозно заинтересиран за Елиф Елмас

Реномираниот шпански АС, се повикува на македонскиот портал Скопје24 и на насловната страна на својот сајт објавува занимлива вест. Повеќе

Тричко во голгетерска форма, победи за Адеми и Елмас

Македонскиот репрезентативец Иван Тричковски со гол во 25 минута го отвори резултатот на гостувањето против Баер Л кое АЕК на крај го загуби со 4:2. Аријан Адеми и Елиф Елмас славеа со Динамо и Фенербахче, а Спортинг направи пресврт со два гола во судиско продолжение. Ристовски остана на клупа. Повеќе

Најјаките моменти од дербито на Истанбул

Пред околу 50.000 гледачи Фенербахче и Бешикташ одиграа 1-1. Гостите поведоа со прекрасниот гол на Рајан Бабел во 39’ минута а Фенер израмни со идентично убав гол на Андре Ају со глава во 71’ минута. Нашиот Ељиф Елмас влезе во игра во 56’ минута. Повеќе

Најмладиот стрелец за Фенербахче по 1988-ма е Елмас

По Александар Трајковски, уште еден член на македонската репрезентација беше човек на одлука на првенствените викенд средби. Фенербахче славеше 0:1 на гостувањето против Коњаспор, а мечот го реши Елиф Елмас кој стигна до деби гол за турскиот гигант на официјален меч. Летоска стрелаше на пријателска против Феенорд. Повеќе