таг: елиф елмас

Елмас од близу ги запозна Бускетс и Ракитиќ

Тие што седеа како вампири ноќеска, тврдат дека Елмас имал фина партија како стартер против Барселона. Наполи загуби 2:1 на овој пријателски меч, а Елиф осети како е да се игра против вакви незгодни ликови, особено двајца кога ќе ти се насукаат. Повеќе

Нема наслов во кој не се истакнува името на Елмас по изданието на Велодром

Кога во Италија, каде дрско се критикува од јутра до сутра, ќе те фалат на само 19 години и нема да ти веруваат на годините, тогаш навистина вредиш. Плус со тоа се сложува и Анчелоти кој му даде шанса на Елиф уште од прва минута, а овој целосно ги оправда очекувања. Повеќе

Извонредна акција за победа на Наполи во режија на Елмас

Елиф Елмас ја доби првата шанса како стартер на Наполи и тоа на ни малку наивно гостување против Олимпик Марсеј. Славеа 0:1, а победничката акција на триото Инсиње-Калехон-Мертенс, почна со извонреден пас на македонскиот репрезентативец. Карло знае што бира. Повеќе

Опасен старт за Пандев, Нестор и Елмас во Серија А

Излезе календарот за италијанскиот фудбалски шампионат кој го чекавме со душа, бидејќи ќе ги следиме настапите на тројца македонски репрезентативци. Мора уште на старт да бидат тип топ спремни бидејќи ги чекаат заебани битки. Повеќе

Елмас се обрати преку Фејсбук за трансферот во Наполи

Откако малку му спласна еуфоријата која почна од железничката во Рим, онаа во Неапол, па се до тренинг кампот и деби мечот на кој беше пречекан со овации, Елиф Елмас стокми текст со благодарност до сите и ветување дека ќе даде сè за овој дрес. Повеќе

Овации и деби настап за Елмас во Наполи

Елиф Елмас не чекаше долго за прв настап во новата средина или Анчелоти не чекаше многу за да го стави во игра, како сакате. За почеток 20 минути на пријателски меч и воодушевување од публиката кога го видоа. Повеќе

Има лице на дете, ама на терен е ѕвер
Газета за Елмас

За подобро да ги разбереме неговите карактеристики, доволно е да го прашаме најпознатиот Македонец во Италија, Горан Пандев кој вели: Технички спремен фудбалер и голема личност со одличен преглед на игра, како и преглед на гол. Повеќе

Наполитанската страст на дело кога им се појави Елмас

Иако има само 19 години, а дел од нив сигурно и сега го запознаваат, сепак навивачите на Наполи се познати како посебно луди по фудбал, особено кога ќе видат ѕвезда во живо. Да, велиме ѕвезда, бидејќи само од комбе што го видоа како пристигнува во тренинг кампот почнаа да викаат, да плескаат и да фрчат блицеви. Потоа следуваше пентарење по огради за фотка. Повеќе

Елмас е еден од најбогатите трансфери во турскиот фудбал

Центарфорот на турската фудбалска репрезентација Ченк Тосун, е фудбалер кој направил најголем трансфер од турски во друг клуб, а веднаш зад него е нашиот Елмас кој е пред имиња како Арда Туран, Муса Со, Демба Ба, Ченгиз. Повеќе