таг: електрични автомобили

Фолксваген почна да става електрични мотори на Буба
Данска укинува продажба на дизел и бензински автомобили

Целта на Данците е до 2030 да имаат над 1 милиони електрични автомобили на своите патишта, а во исто време ова е крајниот датум до кој во земјата ќе може да се продаваат автомобили со дизел и бензински мотор. Повеќе

Епл би копал кобалт до последен Африканец

Кобалтот е клучен дел на секоја можна литиумска батерија во светот, без разлика дали за смартфони, таблет уреди и лаптопи, или бор-машини и Тесла возила. Проблемот со него е што го има во многу ограничени количини, многу тешко се вади (често пати од деца рудари) и Кинезите обезбедија многу голем дел од светските резерви доминантно сместени во Африка. Повеќе

Претставен Rimac C_Two

- крајна брзина - 412 км/ч
- од 0 до 100 - 1.97 секунди
- досег на батерија - 650 км.
- цена - 1,7 милиони евра Повеќе

Конкурентот на Тесла го покажа својот прв автомобил
Иднината на Фарадеј

Стартапот за електрични автомобили Фарадej Фјучр на ЦЕС саемот во Лас Вегас го претстави својот прв концепт автомобил - FFZERO1. Новата кола на струја е нешто помеѓу Бетмобил и Ламборџини. Повеќе

Електричните возила се поштетни од стандардните?

Денешните зелени активисти некои ги споредуваат со наивните миротворци од 30-тите години на минатиот век кои му помогнаа на Хитлер да го растури светот откако ги убедија западните демократии во потребата од разоружување. Тема, автомобили. Повеќе