таг: џорџ карлин

Мојот следен живот
Џорџ Карлин

Сакам следниот живот да го живеам обратно: го почнуваш како мртов и тоа ти е завршено. Повеќе

Во книгите сè повеќе се пцуе
Веројатно затоа што е така и во животот

Марк Твен напишал: „Треба да има просторија во секоја куќа во која може да се пцуе, затоа што е опасно да потиснуваш такво чувство“. Денес тој веројатно би бил среќен со резултатите на нова студија, која идентификува „драматичен“ пораст на пцости во американската литература во последниве 60 години. Повеќе

Како омекна јазикот

Забелешката на Џорџ Карлин е за тоа како е раскашавен американскиот јазик (а штом се случило кај нив, ќе приметите и кај нас како се пренело) најмногу со цел на самите себе да си ја олесниме совеста по различни основи. Повеќе

ФБИ досието на Џорџ Карлин

Во 1969-та тогаш 25-годишниот Џорџ Карлин се појавува во шоуто на Џеки Глисон. Ова е првиот момент кога ФБИ се интересира за комичарот. Повеќе

Kлуб на мртвите комичари
Стенд-ап холограми

До сега преку чудото на холографската технологија „во живо" можеа да се видат починатите музички величини како Тупак или Мајкл Џексон. Но сега таква можност ќе добијат и фановите на добрата комедија. Повеќе

Црква на новата улица „Џорџ Карлин"
Иронијо, судбино

Црквата Корпус Кристи на Менхетен, каде славниот комичар и писател одел на школо, а која беше честа мета на исмевање во неговите монолози, има нова адреса: улица Џорџ Карлин. Повеќе

Која е „мајка Јана“, и зошто тиквите се шарени?
Карлин и македонскиот

Eдна читателка ни прати клипче во кое Џорџ Карлин анализира секојдневни изреки од англискиот, кои според него баш и немаат некоја смисла. А што е со слични такви во македонскиот, кои извадени од контекст звучат не само неразбирливо, туку и смешно? Повеќе

„Планетата е во ред, ние не чиниме"
Џорџ Карлин

Транскрипт од Jammin' in New York, албум во живо снимен 1992 во Медисон Сквер Гарден пред 6,500 луѓе, кој доби Греми за најдобар говорен албум од областа на комедијата. Иако, како и многу други работи што ги има кажано Карлин, ова е повеќе поучно отколку смешно.

  Повеќе

Парадоксот на нашето време

Овие се времиња на брза храна и споро варење,

големи луѓе и слаби карактери, длабок профит и плитки односи. Повеќе